AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 17 Kasim 2018 Cumartesi 08:43
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 5.3412
Satış : 5.3508
Alış : 4.7023
Satış : 4.7335
Alış : 3.0795
Satış : 3.1198HÜSEYİN DENİZ
hdeniz33@hotmail.com
BAYRAĞIMIZA GÜZELLEME
06 Aralık 2017 Çarsamba - Okunma Sayisi : 278

BAYRAĞIMIZA GÜZELLEME

        Çocukluğumuzdan bu yana tüm törenlerde İstiklal Marşımız okunur ve bayrağımız göndere çekilir. Milli bayramlarımızda da milletimizin yüceliğinden, yiğitliğinden, bağımsızlık tutkusundan söz edilir.  Ayrıca bayramlarımızı ve bayrağımızı anlatan şiirler okunur.

        Çoğu kişi bu sözler ve görüntüler karşısında çok bir şey duyumsamaz. Hatta İstiklal Marşımızın kabulü ile ilgili söylenenler de bu camiaya pek bir şey söylemez. Yani orada sıkça zikredilen Mehmet Akif’in “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!” duası bile onların gönül telini sızlatmaktan uzaktır. Dudak büker ve “Bir dizi hamaset dolu söz” diye düşünürler. Aynı kişilere göre dışarıdan gelip de vatan toprağını öpenler, sadece şov yapmaktadır.

        Bayramlar devletimizin ve milletimizin hayatındaki önemli dönemeçlerdir. Bu dönemeçlerde de bayrağımız hep en önde, hep en yüksektedir. Onu görüp de yüreği titremeyen, içinde bir yerler kımıldamayan kişi her türlü tarih bilgisinden ve milli bilinçten yoksundur.

        Türk bayrağı üzerine birçok şiir yazıldığı gibi, efsaneler de söylenmiştir. Onu gökyüzünde nazlı nazlı dalgalanırken gören her Türk’ün göğsü kabarır. Tabii burada Türk derken kast ettiğimiz şey milli bilinci olan, bu bilinci besleyen tarih, edebiyat, din ve vatan konularında birikimi olan kişilerdir. Bu bilinç yoksa ırk olarak ne kadar soylu olursa olsun, kös dinler.

        Ne zaman bayrak göndere çekilse ve nazlı nazlı dalgalanmaya başlasa, onu anlatan sözler gelir benim aklıma. Türk bayrağının doğuş efsanesi gelir, Arif Nihat’ın Bayrak adlı şiiri gelir, Mithat Cemal’in o meşhur beyti gelir. Refik Halit Karay’ın Ay Peşinde adlı masalsı yazısı gelir. Ama ille de savaşlarda dişe diş mücadele ederken, bir metrisin önünde ya da bir tepenin üstünde dalgalanan bayrağı görüp göğsü kabaranlar gelir aklıma.

        Plevne savunması, Çanakkale savaşları gelir. Sonra milletin ölüm kalım mücadelesini anlatan romanların kahramanları gelir. Sözgelimi Tarık Buğra’nın Çolak Salih’i, Küçük Ağa’sı. Kemal Tahir’in Yorgun Savaşçı’daki Teğmen Nuri’si. Cehennem Yüzbaşı Cemil’i, Esir Şehrin İnsanları’ndaki Öğretmen Ramiz’i ve eşi.

        Sonra…

        Kurtuluş Savaşı sırasında  İstanbul’dan yağmur çamur demeden, yayan yapıldak Ankara’nın yolunu tutanlar gelir. Çiftini çubuğunu bir yana bırakıp silahını kapan ve cepheye koşan insanlar gelir. Sırtında bebesi, kağnılarla İnebolu’dan cepheye mermi taşıyanlar gelir. Turgut Özakman’ın anlattığı yoksul ama kocaman yüreği yurt sevgisiyle dolu insanlar akar zihnime. Onlar kadındır, erkektir, yoksuldur, zengindir, Türk’tür, Kürt’tür, Çerkez’dir, Fellah’tır, Laz’dır, Boşnak’tır,…. Çocuktur, yeniyetmedir  ya da sekseninde bir pir-i fanidir.  Onların adı, nereli olduğu, cinsiyeti, inancı, boyu soyu yoktur. Ama onlar göndere çekilen bayrağın her ilmiğinde vardır. Ayında, yıldızında ve kan kırmızı renginde.

         Onların tek bir ortak yanı vardır: Anadolu’yu yurt edinmişler, yurtlarını canlarından çok sevmişlerdir. Tek bir istekleri vardır: Bu güzel vatanın sefasını da cefasını da kardeşçe bölüşüp, bu kutsal vatanda kardeş kardeş yaşamak.

        Bir de…

        Türk bayrağının resmi üzerinde ya da onunla yan yana Atatürk’ün resmi. Atatürk’ün tüm Türkler adına söylediği “Hürriyet ve istiklal benim karakterimdir” diye haykıran sözleri. Onun dalga dalga, önce Anadolu’daki sonra dışarıdaki Türkleri ve git gide bütün insanlığı kucaklayan gölgesi.

        Bayrağımız sadece Türkiye’deki yurttaşlarımız için değil, yurtdışındaki soydaşlarımız için de bir ümit ve gurur kaynağıdır. “Fırtınalar dursun yana/Selam Türk’ün bayrağına” diyen kişideki kalp çırpıntısı bizimki ile aynı anlamdadır. Ve bunların bir ucu Çin Türkistan’ında, öteki ucu Balkanlardadır. Dünyanın öbür ucu olan Avustralya’da bile yüreği aynı duygularla atan insanlar vardır.

        Ve Türk bayrağı göndere çekilirken yüksekten, en yüksekten, orada hazır olanlara ve tüm Türklere Mehmet Akif’in ağzından seslenirler: Korkma!….

        Ve orada hazır olanlar, kuzeyde güneyde, yakında uzakta yaşayanların duygularına da tercüman olur, hep bir ağızdan bayrağımıza ve onun üzerinde olanlara, Bayrağımızın temsil ettiği tüm değerlere cevap verirler: Çatma kurban olayım çehreni…

        Türk bayrağı göklerde dalgalandıkça onun için kan döken ve can veren, onu ilmik ilmik dokuyan atalarımız bizi uyarıyor: KORKMA!

        Her sabah kitabını açan öğrenci, makinesini çalıştıran işçi, kepengini açan esnaf, kamyonunu çalıştıran şoför, iyiliğe ve doğruluğa çağıran müezzin hal diliyle bayrağımıza sesleniyor: Çatma kurban olayım çehreni ey nazlı hilal! Bayrağımıza ve tüm geçmişimize…

        Ben de Mehmet Akif’in ağzından herkese, hepimize sesleniyorum: HAKKIDIR HAKK’A TAPAN MİLLETİMİN İSTİKLAL!

        

Yazarın Son Yazıları
» GÖRMEZSEK OLMAZ 2
» GÖRMEZSEK OLMAZ 1
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ) 4
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ) 3
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ)2
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ) 1
» CANDAN CANANA
» BAYRAĞIMIZA GÜZELLEME
» İYİ YAZILAR
» BİR OZANIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
» BİR ŞEYLER YAPMAK
» BİR BOZLAK: EVEREK DAĞI 3
» BİR BOZLAK: EVEREK DAĞI 2
» BİR BOZLAK: EVEREK DAĞI
» BOZLAKLARIN İZİNDE
» SERİKLİ ABDAL MEHMET NAZLI
» BİR GÜZEL İNSAN: EMRE DAYIOĞLU
» YAYLALAR... YAYLALARIMIZ...
» "SARI YAYLAM" TÜRKÜSÜNÜN PEŞİNDE 4
» "SARI YAYLAM" TÜRKÜSÜNÜN PEŞİNDE 3
 
DİĞER KÖŞE YAZARLARI
Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
HAYATİMİZDAKİ MUCİZELER
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com