AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 17 Kasim 2018 Cumartesi 09:01
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 5.3412
Satış : 5.3508
Alış : 4.7023
Satış : 4.7335
Alış : 3.0795
Satış : 3.1198HÜSEYİN DENİZ
hdeniz33@hotmail.com
İYİ YAZILAR
08 Kasım 2017 Çarsamba - Okunma Sayisi : 280

Yazar, şair ya da gazeteci olmak. Roman, öykü, tiyatro, şiir, fıkra yazarı olmak. Gazetede çalışmak ve insanların hayatına dokunan haberler yapmak. Öğretmen olup bir altın madeni işler gibi insanların kafasını ve gönlünü işlemek. Oradan geleceğe uzanmak.

               Siz mizahımızın büyük ustası Nasrettin Hoca’ya eş bir mizah üstadı da olsanız mizahınızı yazıya geçirecek ve sizi geniş kitlelere tanıtacak bir kişiye ihtiyaç vardır. İşte bu gazetecidir, yazardır, şairdir. Aynı durum büyük düşünce adamları ve siyasetçiler için de geçerlidir. Bu yüzden siyasetçiler, düşünce adamları ve askerler de ya kendileri oturup düşüncelerini kendileri yazarlar ya da yazar ve gazetecilerle iyi geçinirler.

               Kişisel kültürümü yazarlardan ve ozanlardan elde ettim. İçimi ısıtan bilgilerin, beni güldüren, hayatımı renklendiren şeylerin hepsi yazan ve ozanların eserleridir. Yaşama onların penceresinden bakarım ve daha az yanılırım. Kimliğimde hep yazan ve ozanların harcı vardır. Ben bir haksızlık karşısında için için ağlarken de, tüm varlığımla ayaklanıp dikilirken de ozanları ve yazarları örnek alırım.  İnsanların iç dünyasına çıktığım yolculukta yanımda muhakkak bir yazan ya da ozan vardır.

               Edebiyat öğretmeni olarak kendimi onların mirasçısı sayarım ve bundan gurur duyarım. Çünkü bilirim ki en keskin gazetecinin de beslendiği kaynak bir ozan ya da yazandır. Bir ziraat mühendisi bir bitkiyi, bir doktor bir hastayı nasıl incelerse ben de sözcükleri o gözle incelerim. Bir ziraat mühendisi bir ağaçta nasıl yılların emeğini ve iklimini görebilirse ben de sözcüklerde bu büyük ulusun yüzyıllar boyu geçirdiği değişimin ve dönüşümün izlerini bulurum. Bilirim ki her sözcüğün bir sesi, rengi, tadı, kokusu ve darası vardır. Bu milletin o sözcüğü, o deyimi, o atasözünü yetiştirip olgunlaştırıncaya kadar ne kadar el emeği göz nuru döktüğünü ben bilirim. Çünkü bilirim ki bestekarlar nasıl eserlerini nota nota dokuyorlarsa ozanlar ve yazarlar da eserlerini sözcük sözcük ölçüp biçerek, tartıp yazarak veriyorlar.

               Atatürk’ün “Sanatçı uzun çabalardan sonra alnında ilk ışığı duyan insandır” sözüyle kast ettiği “sanatçı” unvanını en çok hakkeden, kişi yazan ve ozandır. O toplumdaki güncel bilgileri  gözden geçirir, derip devşirir ve yeni bir şey bulduğu zaman bunu en gür sesiyle ve bir Arşimet heyecanıyla insanlara ulaştırmanın yollarını arar, bulur. Onu sadece gerçek ilgilendirir. Tabii bu kendi gerçeğidir. Geleceği oluşturacak ilmiklerin atıldığı bir gerçektir bu. Siyasiler ya da sıradan insanlar derler ki, “Şimdi bunu yazıp söylemenin sırası değil. Vakti gelmeden söyleme. Yasaktır, günahtır, yanlıştır. Bak itilip kakılırsın, mahpuslarda çürürsün.” Yok. O ne yapıp eder ve diyeceklerini der. Sürgüne gönderirler, gider. Mahpusa atarlar, yatar. Hızır Paşa’nın Pir Sultan’a dediği gibi “İçinde Şah geçmeyen üç şiir söyle (yani bana biat et!)” derler. O, aksini yapar. Ona öfkelenenler de onu övenler de er ya da geç hakkını teslim ederler.

               Yasak kitap, yasak yazı… Zamanın süzgecinden geçmiş hiçbir kitap, hiçbir yazı kötü olamaz. Hain yazar, hain gazeteci, hain ozan… Yok böyle bir şey. Sadece siyasetçilerin onaylamadıkları konuları kurcalayan, onların güdümünde şeyler söylemeyen kişiler var. zaman hepsini aklıyor, hatta kahraman yapıyor. İşte bu yüzden “Şu kitabı okuyun, bu kitabı okumayın” ya da “Şu yazarı okuyun bu yazarı okumayın!” diyen öğretmenden, ana babadan, arkadaştan ve siyasetçiden daha sefil yaratık yoktur.

               Siz Güzel İnsanlar!

               Tüm yazanlar ve yazılanlar sizin için! Bırakınız kitapları, dergileri ve gazeteleri… Duvar yazıları bile sizin için.  Kafanızın ve gönlünüzün ışıl ışıl, pırıl pırıl olması için… Yarınlarınızın daha aydınlık, daha renkli, cıvıl cıvıl olması için…

               Ansiklopedilerin sayfalarında en geniş yeri onlar tutar. Büyük devletler büyük orduları olanlar değil, büyük sanatçıları olan devletlerdir.

SOMSÖZ: BÜYÜK SANATÇILARI OLAN MİLLETLER, YOKSUL DA OLSA BAHTİYARDIR. BÜYÜK SANATÇILARI OLAN KİŞİLER DE…

Yazarın Son Yazıları
» GÖRMEZSEK OLMAZ 2
» GÖRMEZSEK OLMAZ 1
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ) 4
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ) 3
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ)2
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ) 1
» CANDAN CANANA
» BAYRAĞIMIZA GÜZELLEME
» İYİ YAZILAR
» BİR OZANIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
» BİR ŞEYLER YAPMAK
» BİR BOZLAK: EVEREK DAĞI 3
» BİR BOZLAK: EVEREK DAĞI 2
» BİR BOZLAK: EVEREK DAĞI
» BOZLAKLARIN İZİNDE
» SERİKLİ ABDAL MEHMET NAZLI
» BİR GÜZEL İNSAN: EMRE DAYIOĞLU
» YAYLALAR... YAYLALARIMIZ...
» "SARI YAYLAM" TÜRKÜSÜNÜN PEŞİNDE 4
» "SARI YAYLAM" TÜRKÜSÜNÜN PEŞİNDE 3
 
DİĞER KÖŞE YAZARLARI
Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
HAYATİMİZDAKİ MUCİZELER
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com