AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 17 Kasim 2018 Cumartesi 08:31
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 5.3412
Satış : 5.3508
Alış : 4.7023
Satış : 4.7335
Alış : 3.0795
Satış : 3.1198HÜSEYİN DENİZ
hdeniz33@hotmail.com
BİR ŞEYLER YAPMAK
22 Eylül 2017 Cuma - Okunma Sayisi : 296

BİR ŞEYLER YAPMAK

Karanlığa küfredeceğine bir mum yak. KONFÜÇYUS

               Sekiz yıl gazetecilik, sonra da bir yıl internet gazeteciliği. Gerçi önceki dönemde de internet gazeteciliği yaptık, ama o zaman sadece uzaklara gitmesinde yarar umduğumuz düşüncelerimizi yayınladık. Yerel gazetede ise yöreye özgü güncel sorunlar üzerinde yazıp çizdik.

               Yazarken ister istemez konular bir yanlara doğru evriliyor. Köşemizi inceleyenler kültürümüzün özü olan türkülerimize yoğunlaştığımızı fark edeceklerdir. Gerçi bu alan öyle yoğun ilgi görecek bir alan değil. Çünkü daha önce de belirttiğimiz gibi Türkiye’mizde türküler öksüz. Türk kültürü öksüz. Türk dili öksüz. Senelerce önce Kumluca’daki Tarım şenliklerine türkücü Gülay gelmişti. Angaralı Ayşe’yi sahneden indirmeyen Gumlucalılar Gülay türkü söylemeye başlayınca dağılıvermişlerdi.

               Milli kültürle ilgili konularda yeterli hassasiyeti göstermeyenleri ben sahnedeki yıldızlara tapınan, ama sıra anasına bacısına, eşine ve çocuğuna gelince itip kakan kişilere benzetiyorum.

               Ama birilerinin analarımızdan atalarımızdan, bizim yavrularımızdan ve eşlerimizden de söz etmesi gerekir. Ama sümüklü, ama bıyıklı, ama güdük… Onlar bizim insanlarımız, bizim varlıklarımız. Başkalarının janjanlı elbiseleri bizim üstümüzde hep iğreti duracak. Biz başkalarına kapılanmaya çalıştıkça onlar bizi bir sokak köpeği gibi tekmeleyecekler.

               Cumhuriyet’in ilk yıllarında Anadolu ve bu coğrafyada var olan milli kültürümüz ile ilgili epey araştırma yapıldı. Ama bitmedi. Sonra araştırmalar tavsadı. Bir batı ülkesinde olsa üzerinde kitaplar yazılacak konular, bizde iki satırlık bir gazete yazısına bile konu olmadılar. Bazıları yitip gitti. Ya da dağlara çekildi. Yaşlıların belleklerine hapsoldu.  

               Biz o güzel günlere yetiştik. O güzelliklerden tattık. Onları gelecek kuşaklara da taşımak için elimizde fırsat var. Taşıyamasak bile bir kenara kaydetmek gerekiyor. Yitip gitmesin, yazıktır.

               Eskiden ebemin dolabında bal, arı zeytinyağı, balıkyağı gibi el altında bulunması gereken şeyler saklanırdı. Onlara “keferetlik” denirdi. Yani ilaç niyetine kullanılır, çok sıkışmadıkça evden eksik edilmez, her hangi bir sebeple tükenince de ilk fırsatta yerine konurdu. Gene eskiler “ölümlük dirimlik” ya da “kefen parası” diyerek bir kenara az bir para koyarlardı. Onların üstüne titrenirdi. Ben de kırıntı kabilinden de olsa bildiklerimi bir kenara not almakta fayda görüyorum.      

               Sadede gelmek gerekirse türküleri, atasözlerini, fıkraları yazmaya devam edeceğiz. Bunların içindeki bilgi kırıntılarını okurlarımıza aktarmaya çalışacağız. Şimdi kompozisyonlarda neler yazdırılıyor bilmiyoruz. Eskiden kompozisyon derslerinde bir atasözü veya özdeyiş verilir, öğrencinin o konu etrafındaki düşünceleri ve kurgu oluşturma becerisi anlaşılmaya çalışılırdı. Tabii öğrencinin bir konudaki düşünce, üretkenlik, gözlem ve yorum becerisi bu kompozisyonlarda kendini gösteriyordu.

25 yıl okuduğumuz kompozisyonların örneğini emekli olduktan sonra biz yazıyoruz. Beğeniliyor mu? Bilemiyoruz. Ama elimizden bu kadarı geliyor. Ne yapalım? “Varını veren utanmaz.”

               SOMSÖZ: DURAN, DÜŞER.

Yazarın Son Yazıları
» GÖRMEZSEK OLMAZ 2
» GÖRMEZSEK OLMAZ 1
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ) 4
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ) 3
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ)2
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ) 1
» CANDAN CANANA
» BAYRAĞIMIZA GÜZELLEME
» İYİ YAZILAR
» BİR OZANIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
» BİR ŞEYLER YAPMAK
» BİR BOZLAK: EVEREK DAĞI 3
» BİR BOZLAK: EVEREK DAĞI 2
» BİR BOZLAK: EVEREK DAĞI
» BOZLAKLARIN İZİNDE
» SERİKLİ ABDAL MEHMET NAZLI
» BİR GÜZEL İNSAN: EMRE DAYIOĞLU
» YAYLALAR... YAYLALARIMIZ...
» "SARI YAYLAM" TÜRKÜSÜNÜN PEŞİNDE 4
» "SARI YAYLAM" TÜRKÜSÜNÜN PEŞİNDE 3
 
DİĞER KÖŞE YAZARLARI
Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
HAYATİMİZDAKİ MUCİZELER
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com