AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 15 Ekim 2018 Pazartesi 11:17
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 5.9042
Satış : 5.9149
Alış : 5.2440
Satış : 5.2787
Alış : 3.4779
Satış : 3.5234HÜSEYİN ALBAYRAK
huseyin_albayrak@hotmail.de
MUHTEŞEM TÜRK
13 Nisan 2017 Perşembe - Okunma Sayisi : 384
✔ Evet değerli arkadaşlar, bu yazımda sizlere ilginç ve bir o kadar gizemli bir konu anlatmak istiyorum.

✔ Habsburg hanedanının lideri İmparatoriçe Maria Theresa, sarayın kapılarını bütün Alim ve bilgelere açmıştı.

✔ İcatlara ve mucitlere de ayrı bir hayranlık duyan İmparatoriçe Maria, farklı olan bir şeyler görmek istiyordu. Bunun üzerine Baron Wolfgang Von Kempelen, kraliçeye dünya tarihinin daha önce görmemiş olduğu bir icat yapacağı sözünü verdi.

✔ Kraliçe de bunu bir söz olarak kabul ederek Von Kempelen'e 6 ay zaman tanıdı. Von Kempelen'in insanlık tarihinin en farklı icadını yapması için sadece 6 ayı vardı.

✔ Süre bitmeden Kempelen yanında ''Türk'' adını verdiği bir mekanizma ile saraya geri geldi. Kempelen Kraliçeye önünde satranç tahtası ve taşları bulunan, Türk ebiseleri giymiş gerçek boyutta bir robotu tanıttı. Bu alet başta Kraliçe olmak üzere bütün saray halkını hayal kırıklığına uğrattı. Çünkü en aptal insan bile bunun içine bir insan gizlenmiş olabileceğini ve aslında satrançı bunun oynadığını anlayabilirdi.

✔ Ama Kempelen kendine ve icadına sonuna kadar güveniyordu.

✔ Aletin içini açan görevliler çarklar, kayışlar ve dişlerden oluşan muazzam bir mekanizmayla karşılaştı. Kempelen, makinenin otomasyon gücü ile çalıştığını söyledi.

✔ ''Benim makinemi yenecek tek bir satranç oyuncusu yoktur'' dedikten sonra, makinesiyle satranç düellosuna girmesi için bir gönüllünün gelmesini istedi.

✔ Muhteşem Türk, ilk oyunundan galibiyetle ayrıldı. İkinci, üçüncü ve dördüncü derken, sarayda Muhteşem Türk'ün yenemediği tek bir satranç oyuncusu bile kalmadı.

✔ Böylece Kempelen’in şöhreti tüm Avrupa’yı sardı. 13 yıl boyunca Avrupa’nın her yanını Türk ile birlikte gezerek gösteriler ve karşılaşmalar yaptı.

✔ Dünya tarihinin en önemli şahsiyetlerinden olan Napolyon Bonapart ve Benjamin Franklik bile, Muhteşem Türk ile satranç oynadı.

✔ Prusya Kralı Frederick, sırrını söylemesi karşılığında Kempelen’e servetinin yarısını teklif etmesine rağmen, karşılık alamadı.

✔ “Türk”, bir çok kitap, makale ve araştırmaya konu oldu. İlk ortaya çıktığından bu yana içinde mekanizmayı hareket ettiren bir insanın, bir maymunun veya deha bir çocuğun bulunduğu savından, Kempelen tarafından mıknatıslarla hareket ettirildiğine kadar bir çok düzenbazlık yorumları ile açıklanmaya çalışıldıysa da, Muhteşem Türk'ün gizemi çözülemedi...

✔ Ta ki, Gerald Levitt tarafından yazılan ''The Turk, Chess Automaton'' adlı kitap yayınlanana kadar...

✔ Gerald Levitt, Muhteşem Türk'ün, bir para tuzağı olduğunu kitabında şu sözlerle dile getiriyordu...

''Makinenin içi seyirciye gösterildikten sonra satranç ustası gizli bir bölmeden kutunun içine giriyor ve mum ışığında iki büklüm bir şekilde hem karşısındaki oyuncunun yaptığı hamleleri takip edebiliyor hem de otomatı yönetip karşı hamleleri yaptırabiliyordu.
Kabin içinde, operatörün oyunu takip etmesine yardım eden ikinci bir satranç tahtası daha vardı. Otomatın oynadığı ana satranç tahtasının altında, her taşın altında da bir mıknatıs bulunuyordu. Bu sistem sayesinde kabin içindeki oyuncu hangi taşın hangi kareye oynadığını takip edebiliyor ve ikincil satranç tahtasında yaptığı hamleleri ana tahtaya bildiren özel düzeneği kullanarak Mekanik Türk'ü hareket ettirebiliyordu.''

✔ Bir söylentiye göre Kempelen gösterileri sırasında kazandığı paranın büyük bölümünü çok zor olan bu işi üstlenen kişiye vermek zorunda kalmıştır. Kempelen, satranç oynayan Türk'ün içinde bir insan saklaması ve toplulukları kandırması nedeniyle birçok mekanikçi ve bilim adamı tarafından bilim tarihinin en büyük düzenbazı olarak ilan edilmiştir.
Yazarın Son Yazıları
» HAYATİMİZDAKİ MUCİZELER
» BEYİN DALGALARİ
» BAŞARİYA GİDEN YOL
» ŞANS KAPIYI NE ZAMAN ÇALAR‏
» BİR SÜPER GÜÇ AKTİF DİNLENME
» DİNAMİK VE GÜÇLÜ OLURSAK HER ENGELİ AŞARİZ
» BÜTÜN ENERJİLERDE ŞİFA
» GÜZEL YARİNLAR İÇİN HAREKETE GEÇ
» HAYATA DAHA İYİ MOTİVE OLMANİN YOLLARİ
» EĞER HAYATINIZ ''DÜZELSİN'' İSTİYORSANIZ, BAŞKALARINA ''YAMUK'' YAPMAYIN
» İÇ ORGANLARDAKİ ZEHİRLİ MADDELER NASIL ATILIR
» HAYAT BİZE DERKİ
» KALİP DÜŞÜNCELERİ YIKIN KENDİNİZİ YENİLEYİN
» ELİMİZİN ALTİNDAKİ MUCİZELER
» BEDEN VE ZİHNİ DENGELEMEK
» SEVMENİN COŞKUSU
» KENDİNİZE OLAN İNANCİNİZİ GELİŞTİRMENİN YÖNLERİ
» DİNLEME SANATI
» BAGİMLİLİGİ AZATLMANİN YOLLARİ
» MUHTEŞEM TÜRK
 
DİĞER KÖŞE YAZARLARI
Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
HÜSEYİN DENİZ
GÖRMEZSEK OLMAZ 2
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com