AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 17 Kasim 2018 Cumartesi 08:30
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 5.3412
Satış : 5.3508
Alış : 4.7023
Satış : 4.7335
Alış : 3.0795
Satış : 3.1198ESEN CEREPOGLU
esen.cerepoglu@hotmail.com
Türkiyede Bir İlk, Kanamasız ve Modern Tekniklerle Sünnet Uygulamaları
24 Mart 2015 Salı - Okunma Sayisi : 2223

Geçen haftaki köşe yazımızda kendini tıp dünyasının gelişmesi için adamış, büyük bir DEĞER olan ve “Akut Koroner Sendrom (AKS, Kalp Krizi) Vakalarıyla Mücadelede Teletıp” alanında çalışmaları ile tanınmış Prof. Dr. Osman Karakaya ile yapmış olduğumuz röportajı yayınlamıştım.

Bu Haftaki köşe yazımızda da  “Türkiyede Kanamasız ve Modern Tekniklerle Sünnet Uygulamaları” ile tanıdığımız Dr. Mustafa Demirelli İle yapmış olduğumuz Röportajı Yayınlayacağım

Dr. Mustafa Demirelli Kimdir?

1964 Yılında Erzincanda doğdu. İlk ve orta tahsilini Erzincanda tamamladıktan sonra liseyi Ankarada bitirdi.

1990 Yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesini derece ile bitirip tıp doktoru oldu.

1990-1993 Yıllarında Ankara İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı 076 servisinde Acil Doktorluğu yaptı. Bu dönemde çeşitli acil kurslar aldı.

1994 - 1998 Yılları arasında Yenimahalle Ertuğrul Şimşek Sağlık Ocağında Başhekim olarak görev yaptı.

1998 yılında kurduğu Özel Elif Tıp Merkezinde Başhekim olarak görev yaptı, bu merkezde hasta kabullerinin yanı sıra sünnet yapmaya başladı.

1999 - 2002 yılları arasında Keçiören Şenyuva Sağlık Ocağında Başhekimlik yaptı. Dr. Demirelli bu yıllarda Sağlık Bakanlığının Akılcı İlaç Kullanımı Projesinde görev aldı. Yine bu yıllarda, Birinci Basamakta Tanı ve Tedavilerinin Standartlaşması Projesinde görev aldı.

2002 Yılında medikal malzeme ticaretine başlayan Dr. Demirelli o güne kadar kafasında olan sünnet sistemini Türkiyede yapmaya, öğretmeye ve bu sünnet için gerekli malzemelerin satışını yapmaya başladı. Dr. Mustafa Demirelli bu dönemde doktor, sağlık memuru ve hemşireler olmak üzere yaklaşık 3.500 civarında kişiye Tek Kullanımlık Sünnet Aleti yöntemi ile cerrahi sünnet konusunda eğitim verdi.

Kendini sünnete adayan Dr Demirelli, kendi kliniğinde ve toplu sünnetlerde 60.000 den fazla çocuk ve erişkini sünnet etti.

2004 Yılında geliştirdikleri Tek Kullanımlık Sünnet Aleti KLAMP adlı sünnet aletinin üretim ve dünya pazarına satışını gerçekleştirmektedirler.

Dr. Demirelli, halen Elif Sünnet Merkezinde ve dünyanın her yerinde sünnet yapmakta, sünnet eğitimleri vermekte, ulusal ve uluslararası çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanmış sünnet hakkında yazı ve araştırmaları bulunmaktadır.

Afrikada sağlıklı sünnet çalışmalarının projelendirilmesi ve uygulanması ile yakından ilgilenmektedir.

Kamu yararına faaliyet gösteren çeşitli dernek ve vakıflarda aktif görev almaktadır.

İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Evli olup, bir oğlu ve bir kızı bulunmaktadır.

Sünnet Nedir ? Türkiyede ve Dünyada Sünnet faaliyetleri Nelerdir?

Bilindiği üzere sünnet ve sünnet düğünleri toplumumuzda önemli geleneklerimizden birisidir. Sünnetin dünyanın ortak değerlerinden birisi olduğunu, sünnetin geleneksel ve dini önemi ile birlikte çok büyük bir koruyucu etkisinin olduğunu toplumumuzun büyük bir kısmı bilmemektedir.

Sünnet, dünya üzerinde en yaygın uygulanılan cerrahi müdahaledir. Günümüzde dünya erkek nüfusunun üçte birinin sünnetli olduğu kabul edilir. Pek çok toplum tarafından dinsel, tıbbi ve de kültürel nedenlerle yapılan sünnet; İslam ve Yahudi toplumlarında dinsel nedenlerle uygulanırken 19. yüzyılda tıbbi nedenler de önem kazanmış ve Hıristiyan toplumlarında da sünnet yaygın şekilde uygulanır olmuştur.

Yapılan çalışmalar, sünnetin çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu riskini önemli ölçüde düşürdüğünü gösteriyor.  Sünnetin diğer bir sağlık faydası ise penis kanserlerini önlemesidir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların görülme sıklığı da sünnet olan kişilerde daha azdır. Sünnet, sadece yapılan kişiye bu faydayı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda erkeğin eşini de HPV isimli çok bulaşıcı bir virüsten de korur. Böylece kadınlarda görülen rahim ağzı kanseri riskini de azaltır.

Bununla birlikte sağlıksız yapılan sünnet işlemi ile ortaya bir takım komplikasyonlar çıkmaktadır. Ülkemizde özellikle toplumun belli bir kesimi malesef sünnet düğünleri için ciddi rakamlar harcamayı rahatça karşılarken bu önemli geleneğin en önemli kısmı olan cerrahi işlem kısmında elinden geldiği kadar ekonomik davranmayı seçmektedir.

Kurtuluş Savaşından yeni çıkmış, eğitimli personel konusunda ciddi sıkıntıların yaşandığı 1928 yılının Türkiye şartları gereği, tüm kaynakların en verimli şekilde değerlendirilmesi amacı ile düzenlenen, Resmi Gazetede 04.04.1928  tarihinde yayınlanan 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun ile kelimenin tam anlamı ile berberlerin dahi sünnet yapmasına izin veren yasa toplumda hemen herkesin sünnet yapabilmesine izin vermiş ve bir nevi bunu teşvik etmiştir.

Uygunsuz veya hatalı sünnet işleminin; Penis hasarı, (tam veya kısmı kopmalar, yaralanmalar, penil ampütasyon, vb.), Penis Nekrozu, Hepatit ve AIDS gibi kan kaynaklı hastalıkların bulaşımı, cinsel hayatı ve aile huzurunu olumsuz yönden etkileyen erken veya geç boşalma, kadınlarda rahim ağzı kanserinde artış gibi toplum sağlığını olumsuz etkileyen sonuçları olmaktadır. 2015 yılı Ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere ülkemizde sünnet yapma yetkisi sadece doktorlara verilmiş, daha önceden sünnet yapma yetkisi olan ancak yaptıkları işlemler herhangi bir kontrole tabi olmayan sağlık memuru, fenni sünnetçi gibi kişilerin sünnet yapmasının önüne geçilmiştir.

Bugün ülkemizde Afrikadan Uzak Doğuya kadar dünyanın pek çok farklı coğrafyasında sünnetler yapmış ciddi bir hekim topluluğu vardır. Bu başarılı doktorlarımızdan önde gelen biri olan Dr. Mustafa Demirelli, sünnetin insan hayatındaki yeri ve önemini kariyerinin ilk evrelerinden itibaren farketmiş ve bugüne kadar toplam 60.000 nin üzerinde sünnet yapmış bir tıp doktorudur. Sünnetin önemini fark ettiği gibi aynı zamanda sünnet işleminin yüz yıllardır aynı geleneksel cerrahi yöntemlerle yapıldığını ve en iyi cerrahta bile ciddi komplikasyonların görülebildiğini fark etmiştir.

Sünnet ile ilgili sorunlara çözüm arayışı içerisinden geçtiğimiz on yıl boyunca dünyadaki döneminin en gelişmiş sünnet aletlerini kullanan ve bu aletlerin avantaj ve dezavantajlarını bilimsel çalışmalarla kayıt altına alan Dr. Mustafa Demirelli; 2012 yılından 2014 sonuna kadar 2 yıl süren bir tasarım sürecinin sonunda şu an ülkemizde ve dünyada en gelişmiş sünnet aleti olan Activeklampi tasarlamıştır. Activeklamp ile birlikte sünnet işlemi öncesinde ve sonrasında gerek hasta gerek doktor açısından ihtiyaç duyulan tüm ürünleri de tasarlayan bir tasarım ekibinin lideri olan Dr. Mustafa Demirelli, Ankara ve İstanbuldaki kliniklerinde sünnet işlemini yapmaktadır.

Çocukları en az yarım saat süren, kanlı ve ürkütücü bir cerrahi işleme şahit olmaktan, canlarının yanması ile hatırladıkları kötü bir hatıradan kurtaran ve Dr. Mustafa Demirelli nin Dünya Sağlık Örgütü klavuzları ile kendi deneyimlerini bir araya getirerek geliştirdiği Activeklamp Sünnet Merkezleri; sundukları ücretsiz palyaço, oyun parkı, fotoğraf çekimleri ve ferah açık büfe kafeteryaları ile ailelerimizin ve çocukların son derece keyifli bir ortamda bu süreci tamamlamalarına imkân sağlamaktadır.

Türkiyede ve tüm dünyada ilgi ilen karşılanan Activeklamp Sünnet Merkezlerinden size en yakın olan kliniği görmek, bu konsepti yerinde incelemek ve sünnet işlemleri ile ilgili detaylı bilgi almak için Dr. Mustafa Demirelli ile temasa geçmeniz hem sizin için hem de çocuğunuz için endişeli olan sünnet sürecini çok daha rahat geçirmenizi sağlayacaktır.

Yazarın Son Yazıları
» TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİR, İBRETTİR.
» İyi bir Okçu OL, Geleceğini, ŞİMDİ YÖNET...
» Bilgi Ekonomisinin önemi
» Türkiyede Bir İlk, Kanamasız ve Modern Tekniklerle Sünnet Uygulamaları
» DEĞERLERİMİZ, GELECEĞİMİZİN TEMİNATIDIR 2. BÖLÜM
» DEĞERLERİMİZ, GELECEĞİMİZİN TEMİNATIDIR
» TOPLUMSAL HEDEF ODAKLI İLİM - BİLİM İÇERİKLİ, EKONOMİK YÖNETİM ŞEKİLLERİ GELİŞTİRMELİYİZ…
» BİLİNÇLİ KADIN, BİLİNÇLİ TOPLUMU OLUŞTURUR… DİĞER KADINLAR GÜNÜNDE DAHA BİLİNÇLİ OLMAK ÜMİDİ İLE.
» SEÇİMLER, yaz misali gelince başa, öter cırcır böcekleri. Ama bize karınca lazım,cırcır böceği değil...
» Gittikce yitiyoruz,yittikçe BİTİYORUZ
» ‘Dün dünde kaldı, Artık yeni bir şeyler yapma zamanı…’
 
DİĞER KÖŞE YAZARLARI
Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
HÜSEYİN DENİZ
GÖRMEZSEK OLMAZ 2
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
HAYATİMİZDAKİ MUCİZELER
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com