AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 17 Kasim 2018 Cumartesi 08:41
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 5.3412
Satış : 5.3508
Alış : 4.7023
Satış : 4.7335
Alış : 3.0795
Satış : 3.1198ESEN CEREPOGLU
esen.cerepoglu@hotmail.com
DEĞERLERİMİZ, GELECEĞİMİZİN TEMİNATIDIR
17 Mart 2015 Salı - Okunma Sayisi : 1695
Hep deriz ya bir şeyler düzelmeli diye.
Düzelmesi  için ne yaptın derler.
Birileri de yapılanın yapılmasına izin vermezler.

Ya Birileri gelir yurt dışında hak ettiği noktaya getirir bu değerleri sizden, alır ve gider…
Ya da değerlerimize sahip çıkmazsak uçak kazası süsü ile icatlarını birileri gelir, çalarlar.
Değerlerimize sahip çıkalım Türkiye!
Yeniliklerin öncüsü olalım. Kendini ilme, bilime adayanlar için yatırım yapalım. Çünkü onlar bizim dünya üzerinde ki gücümüz, sesimiz, kuvvetimiz olacaklar.

DEĞERLERİMİZ, GELECEĞİMİZİN TEMİNATIDIR.
Bu gün sizlerinde çok iyi tanıdığınız, ulusal ve uluslar arası başarılara imza atmış ve nice kendisi gibi evlatlar yetiştirmeyi milli ve manevi sorumluluk edinmiş, kendini tıp dünyasının gelişmesi için adamış, büyük bir DEĞER ile yaptığım röportajı paylaşacağım.
Kıssa bir süre sonra tıpta inovasyon adlı bir seminer düzenleyerek bu değerleri bir araya getireceğim.

DEĞERİMİZİN ADI: PROF. DR. OSMAN KARAKAYA


 Özgeçmişi

1972 yılında İstanbul da doğdu. Lise eğitimini 1989 da tamamladıktan sonra Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde başladığı tıp eğitimini 1995 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinde tamamladı.

 

Koşuyolu Kalp Eğitim ve Araştırma Hastanesinde başladığı uzmanlık eğitimini 2001 yılında tamamladı. 2001-2002 yılları arasında Heybeliada Sanatoryumunda kardiyoloji uzmanı olarak görev yaptı.

 

2002 yılında tekrar Koşuyolu Kalp Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kardiyoloji uzmanı olarak 2006 yılına kadar görev yaptı.

 

2006 yılında kardiyoloji doçenti oldu. 2006-2007 yılları arasında 1,5 yıl süreyle Sağlık Bakanlığı Sağlık Eğitim Genel Müdürlüğünde Ulusal Kalp Sağlığı Politikası ile ilişkili projelerde danışman olarak görev aldı.

 

2007 yılının son aylarında kendi isteği ile tayin olduğu Bakırköy Dr Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kardiyoloji Kliniğinin kurulmasına öncülük etti. Kurucusu olduğu Kardiyoloji Kliniğinde klinik şefi olarak dört yıl görev yaptıktan sonra 2013 yılında Profesör olarak Yalova Üniversitesi’ne atandı.

 

Dört yıldır T.C. Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumunda 3. İhtisas Kurulunda raportör olarak görev yapmaktadır.

 

Klinik kardiyoloji ve ekokardiyografik değerlendirmeler dışında koroner arter hastalıkları, periferik arter hastalıkları, beyin damar hastalıkları, doğumsal kalp hastalıkları ve aritmiler ile ilişkili tüm girişimsel kardiyolojik işlemler ve tedavi yöntemleri konusunda aktif olarak mesleki ve eğitimci faaliyetlerine kendi kliniğinde öncülük etti.

 

Ayrıca çağımızın hastalığı aşırı beslenme ve obezite, yeme içme alışkanlıklarının değiştirilmesi, beslenme alışkanlıklarına alternatif yaklaşımlar konusunda da kişisel çalışmaları vardır.

 

Yurt içi ve yurt dışı bilimsel dergilerde ve kongrelerde yayımlanmış sekseni aşkın makale ve bildirisi vardır.

 

Hobileri arasında Türk Halk Müziği, Klasik Türk Sanat Müziği, Kickbox, Fotoğrafçılık ve Arıcılık ilk sıralarda gelmektedir.

 

İstanbul Tabip Odası, Türk Kardiyoloji Derneği, European Society of Cardiology, Hekim Hakları Derneği ve Kimse Yok mu Derneği gibi örgüt ve vakıfların aktif üyesidir. İngilizce ve Arapça bilmektedir.

 

Evli ve iki çocuk babasıdır...
1. Bölüm: 

Akut Koroner Sendrom (AKS, Kalp Krizi)
Vakalarıyla Mücadelede Teletıp

Giriş
Teletıp, çok çeşitli sayıdaki kalp hastalıklarının tanı ve tedavisinde kullanılan bir araç haline gelmiştir. Konsültasyon, muayene, tıbbi işlemlerin ve tedavilerin uygulanması hususunda bilgi alışverişini sağlamaktadır.

Hastane öncesi ortamlardan elektrokardiyogramların (EKG) hastaneye bir dijital veri olarak teletransferinin sağlanması, gelişmiş pek çok ülkede hastane öncesi bakımda, özellikle acil vakalar için en yaygın kullanım alanlarından birini oluşturmaktadır. Akut koroner sendromlu (AKS) bir hastadan tanı koymak amacı ile EKG nin uzaktaki bir uzman sağlık profesyoneline transferinin erken tanı ve dolayısı ile ST yükselmeli miyokard infarktüslü (kalp krizi) (STEMİ) hastalarında reperfüzyon tedavisinin erken başlatılabilmesinin önemi yapılan pek çok çalışmada kanıtlanmıştır.

Bu raporun amacı, EKG teletransferinin tarihçesini ve akut triaj ve primer perkütan koroner girişime (pPCİ, akut kalp krizinde hayat kurtarıcı balon/stent takılması işlemi) sevk için rutin olarak kullanılması ile elde edilen sonuçları paylaşmaktır.

EKG nin Teletıİçindeki Tarihçesi
Telefon üzerinden ilk EKG aktarımı 1960 lı yıllarda gerçekleştirilmiştir. Bu tarihlerde, koroner bakıüniteleri henüz yeni yeni kurulmuştu ve EKG daha çok aritmi tanısı koyma ve tedaviyi yönlendirmek için kullanılmaktaydı. Muhakkak ki ventriküler taşikardi/fibrilasyon (ölümcül aritmiler) için acil defibrilasyon ihtiyacı uzaktan iletişim ile ilgisizdir. Sonuç olarak birçok ambulans aritmi tespit edebilmek için tek ya da birden fazla kanallı EKG monitörleri ile donatılmıştı. Fibrinolizisin (pıhtı eritici ilaç tedavileri) 1980 li ve 1990 lı yıllarda tanıtılmasından sonra, hastaneye erişim öncesi ilk yardım ve acil bakımda STEMİ in 12-kanallı EKG ile tanısının konup erken fibrinolizisin uygulanması ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır.
Takip eden on yıl içerisinde birçok ülke, özellikle uzak ve dağlık alanlarda hastane öncesi fibrinoliz uygulanması ile ilgili birçok stratejiler geliştirmiştir. Günümüzde hastane öncesi bakımda STEMİ tanısını erkenden koymanın hedeflenmesi, bu hastaların pPCİ yapılabilen merkezlere en hızlı ve sorunsuz bir şekilde sevk edilebilmesi içindir. Beş yıllık bir takipte, 12 kanallı EKG kaydedip, bu veriyi transfer edebilen ambulans oranı % 33 olarak tespit edilmiştir, ancak bu sayı günümüzde daha da yükselmiştir. 12 kanallı EKG verisi, günümüzdeki mevcut iletişim teknolojilerinin limitsiz desteği sayesinde bir ambulanstan, hastane içerisinde yer alan ve kayıt edilebileceği, görüntülenebileceği ve yazdırılabileceği bir veri merkezine rahatlıkla aktarılabilmektedir. Eş zamanlı olarak EKG, örneğin bir akıllı mobil telefona, fax cihazına ve/veya web sitesine aktarılabilir ve bu ortamlarda görüntülenebilir.
Prof. Dr. Osman KARAKAYA

2.  ve   3. BÖLÜMÜ Yarın sizlere paylşacağım.

Hoşçakalın

Yazarın Son Yazıları
» TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİR, İBRETTİR.
» İyi bir Okçu OL, Geleceğini, ŞİMDİ YÖNET...
» Bilgi Ekonomisinin önemi
» Türkiyede Bir İlk, Kanamasız ve Modern Tekniklerle Sünnet Uygulamaları
» DEĞERLERİMİZ, GELECEĞİMİZİN TEMİNATIDIR 2. BÖLÜM
» DEĞERLERİMİZ, GELECEĞİMİZİN TEMİNATIDIR
» TOPLUMSAL HEDEF ODAKLI İLİM - BİLİM İÇERİKLİ, EKONOMİK YÖNETİM ŞEKİLLERİ GELİŞTİRMELİYİZ…
» BİLİNÇLİ KADIN, BİLİNÇLİ TOPLUMU OLUŞTURUR… DİĞER KADINLAR GÜNÜNDE DAHA BİLİNÇLİ OLMAK ÜMİDİ İLE.
» SEÇİMLER, yaz misali gelince başa, öter cırcır böcekleri. Ama bize karınca lazım,cırcır böceği değil...
» Gittikce yitiyoruz,yittikçe BİTİYORUZ
» ‘Dün dünde kaldı, Artık yeni bir şeyler yapma zamanı…’
 
DİĞER KÖŞE YAZARLARI
Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
HÜSEYİN DENİZ
GÖRMEZSEK OLMAZ 2
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
HAYATİMİZDAKİ MUCİZELER
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com