AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 17 Kasim 2018 Cumartesi 08:59
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 5.3412
Satış : 5.3508
Alış : 4.7023
Satış : 4.7335
Alış : 3.0795
Satış : 3.1198ESEN CEREPOGLU
esen.cerepoglu@hotmail.com
TOPLUMSAL HEDEF ODAKLI İLİM - BİLİM İÇERİKLİ, EKONOMİK YÖNETİM ŞEKİLLERİ GELİŞTİRMELİYİZ…
12 Mart 2015 Perşembe - Okunma Sayisi : 1245
Dünyada bildiğiniz üzere kanıksanamayacak ülkeleri yönetenleri, yönetenler var. Batılı ülkelere baktığımızda koca bir teknolojik ağ görüyoruz. Üreten ve kendi aralarında bunu pazarlayan, hatta bazen de ülkeler üzerinde ince hesaplı teknolojik denemelerle, dünya kıtasında dünyayı yönetecek güçleri besleyen bir masa dolusu beyinler var. Bu beyinler uyum içinde ülkeleri satranç tahtasına dizip, hangi ülke üretsin, hangisi tüketsin diye senaryolar yazıyor ve oynatıyorlar.
Türkiye olarak ele aldığımızda, Avrupa da bir esinti olsa, buradan sesi duyulacak ve bu sebeple kapanacak iş yerleri var. Belki ayakta duran olur oda çok çok büyük, birkaç sayılı firma olur.  Ve bu firmaları incelediğinizde mutlaka batı ülkelerle yarı ortak olanların içinden olur, onlarda kendilerini ancak ve kısmen kurtardı sayılır. Birçok Azeri, Rus ortaklıkları ve Euro ile iş yapan tüm ortaklıklar neredeyse kopma noktasına geldi.
Sebep:  Üretmiyoruz, bağımlıyız, kısır döngü içinde dönüp duruyoruz.

DÜNYA MASASINDA GÜÇ MÜ İSTİYORSUN TÜRKİYE?

BÜYÜMEK Mİ İSTİYORSUN?

NE ÜRETTİĞİNE BAK…

O halde hemen gelişmemiz gereken yanları, gözlemlerime dayanarak paylaşayım sizlerle;

1- Fakültelerimize tam destek vermeliyiz, teknolojik alanda, ilim- bilim alanına katkıda bulunacak dünyayla yarışacak gençlerimiz var, nice mühendislerimiz var üretken bitirme tezlerini incelediğinizde deha olan, ancak yetersiz kaynaklar yüzünden aç, işsiz ve üretemiyor. Bu gençlerimize yatırım yapın, bu beyinlere yatırım yapın:

O zaman askeri uçaklarımızı kimse düşüremez,

O zaman yer altı kaynaklarımızı 3e verip 5e almayız,

O zaman hastalıklı tohumlar almayız,

O zaman hastalarımız deneme tahtasına dönmez kendi kanserimizi kendimiz yeneriz,

O zaman hayvanlarımızı delirtmeden, gripleştirmeden yetiştirip Müslüman şartlarına uygun yetiştirip üretip kesip yeriz helaliyle, mundar olmadan ve ölmeden.

O zaman yerin dibinde onlarca işçi gömülmez maden kömür kömür diye,

İmkân verin gençlere,

Tarım-ziraat makinesi mühendislerimize, uzay bilimi mezunlarımıza, genetik mühendisliğinden mezun çocuklarımıza, mikro cip, bilişim bölümü mezunlarımıza fırsat verin, üretsinler onlara tesisler açın. Uluslar arası pazarda güç sahibi olmak mı istiyorsunuz yatırımızı geleceğe yapın.
Hani diyoruz ya ülkemiz için şöyle yapalım böle yapalım, siyaset tartışmaktan, suni gündemlerle oyalanmaktan, günlük konularla her gün konuşmaktan ÜLKEMİZ İÇİN VATAN EVLADI OLARAK ÖNCE BU GELİŞMELERİN TOHUMLARINI ATALIM, YATIRIMLARIMIZ BU YÖNDE OLSUN, ESAS GÜÇ GÜCÜ ÜRETEN SATAN VE EKONOMİSİNE KAYNAK YARATAN ÜLKEDEDİR. İşte o zaman bağımlı değil, bağlı oluruz…

2- Akdeniz bölgesi için yazıyorum;
Allah vergisi güneş, kum,iklim ve bitki örtüsünün yanına şairane birde otel kondurup sadece hizmete dayalı ticaret yaparsan, batı ülkesi hapşurduğunda, sen burada aç kalırsın.
Ekonominde, personelinde, hizmetinde elinde kalır.
Olmamalımı, olmalı ama yatırımınızın hepsini otele yığmak akıl işi sayılmaz.
Hepiniz biliyorsunuz ki değerli otel sahipleri, batılı ülkelerin bu gün çıkıp bir kelimesi, bir nefesi, bir iması sadece Türkiye de ki değil, dünya da ki ekonomiyi yoğuruyor. Bu herkes tarafından aşikar oldu. Neden üretmiyorsunuz ????  Neden dış güçleri kendinize bağımlı hale getirmiyorsunuz???  Akdeniz de çoğu otelciye bakıyorum her kez kendi doğduğu memleketi için ne üretti? Neyiniz var satacak???
Oysa  ki en ufak ekonomik krizde kalıcı ve büyük hasarlarla devrediyorsunuz çoğunuz. Tur şirketleri ve birkaç esnafla minik mahalle evcilik oyunları gibi kısır döngü içindesiniz. Ya değerli yatırımcı ağabeylerim;  üretin, sizler üretin ki içimiz bize dar geliyor artık, dışarıyı içimize alalım…

3- Bazen çok güzel görünen basın açıklamaları oluyor ekonomistlerin, merkez bankası vb. ama şunu görüyor artık halk, siyasi olarak kendi içimizde ani, sivri, keskin çıkışlar, İç ve dış ilişkilerimizin mevcut iniş çıkış durumları Ekonomiyi içten sarsan en büyük temel unsurlar haline gelir oldu. Açıklamalar ve tampon destekler de yetersiz halde kalabiliyor.
Peki  güçlü açıklamalar ve desteklerle sarsılmayacağız anlamına gelir mi?
 Gelmez, günü kurtarır ancak üretimsiz ilerlenemez. Çünkü iç kaynaklarımızı neredeyse kullanmayan bir ülkeyiz. Döviz iniş çıkışlarında ibreyi oynatan en önemli unsurdur iç ve dış diyaloglarımız oluyor.

Bu gün KOSGEB, İŞKUR, AB projeleri ve hibelerini kullanmak isteyen tüm herkes artık lütfen bunları düşünmeli ve yatırım atakları kaynak yaratmaya yönelik olmalı tüketen değil, artık üretimin belli kriterlere geleceği şekilde planlanarak yapılmalı. 2017 de daha rahat bir ekonomik çağ yaşamalıyız.
Evet, bu gün ekonomik kaynaklar çeşitli destek verme açıklamaları yapmaktalar ancak çözüm ne kadar büyük olursa olsun mutlaka uzun vadede her zaman olduğu gibi yetersiz kalacaktır.
Ve bence dolarda ki düşüş bazılarının Euro ya yatırım yapması için iyi bir fırsat olacak, çünkü bu duruma benzer bir yükseliş daha öncede oldu ve o dönemlerde mark vardı gündemde. Yatırımcıların ekonomik geçmiş döviz akışlarını göz ardı etmemeleri gerektiğini düşünüyorum.
Akdeniz de ki ekonomik gelişim politikamızı çeşitli yenilikçi reformlarla biraz daha içe dönük alt yapıyı değerlendirecek şekilde dünya platformunda söz sahibi olabilir hale getirmemiz gerekiyor, Akdeniz bölgesi olarak kıssa vadeli kazanımlardan çok, uzun vadeli yatırım kulvarları açmak, İnşaat ve otelden başka teknolojik yatırımlara da yönelmeliyiz. Ak deniz için yapılacak çok çeşitlilik var. Lütfen mezun gençlerimizin değerli fikirlerini almayı unutmayın, onlar bizim gücümüz, sözümüz olacak…
Bağımlı değil, bağlı olmak ümidi ile…
Hoşça kalın
Yazarın Son Yazıları
» TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİR, İBRETTİR.
» İyi bir Okçu OL, Geleceğini, ŞİMDİ YÖNET...
» Bilgi Ekonomisinin önemi
» Türkiyede Bir İlk, Kanamasız ve Modern Tekniklerle Sünnet Uygulamaları
» DEĞERLERİMİZ, GELECEĞİMİZİN TEMİNATIDIR 2. BÖLÜM
» DEĞERLERİMİZ, GELECEĞİMİZİN TEMİNATIDIR
» TOPLUMSAL HEDEF ODAKLI İLİM - BİLİM İÇERİKLİ, EKONOMİK YÖNETİM ŞEKİLLERİ GELİŞTİRMELİYİZ…
» BİLİNÇLİ KADIN, BİLİNÇLİ TOPLUMU OLUŞTURUR… DİĞER KADINLAR GÜNÜNDE DAHA BİLİNÇLİ OLMAK ÜMİDİ İLE.
» SEÇİMLER, yaz misali gelince başa, öter cırcır böcekleri. Ama bize karınca lazım,cırcır böceği değil...
» Gittikce yitiyoruz,yittikçe BİTİYORUZ
» ‘Dün dünde kaldı, Artık yeni bir şeyler yapma zamanı…’
 
DİĞER KÖŞE YAZARLARI
Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
HÜSEYİN DENİZ
GÖRMEZSEK OLMAZ 2
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
HAYATİMİZDAKİ MUCİZELER
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com