AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 17 Kasim 2018 Cumartesi 08:31
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 5.3412
Satış : 5.3508
Alış : 4.7023
Satış : 4.7335
Alış : 3.0795
Satış : 3.1198Ahmet Avcı
reklam_43@hotmail.com
SİYASİ MEVSİMLER.....
26 Ekim 2014 Pazar - Okunma Sayisi : 1793

Ve …….
Kara bir kışa dönüşen eylül 1980...... Yurdumun üzerine karabasanlar dolaşıyordu.  Yağan karmı, kurşunmu, ihanetlermi belli olmayan puslu bir havada binlerce insanımız tarihe ismini yazdırdı.

                    İlkbahar geldi rahmetli Özal ile.  Doları, renkli televizyonu gördük ama içimiz hala kıştan kalma korkulu kabuslarla dolu siyah beyazdı. Yıllar yılları kovaladı ama yinede ilkbaharı sancılı geçirdik.  Belki vergilerin ağırlığından, belki enflasyona yenik düşen memur maaşından, belki de köylünün sütünün para etmeyişinden.  Seçimler zamları doğururken, bizde  binbir hayalle açtığımız siftahsız iş yerlerimizin ayakta durması için dokuz doğurduk.  Sustuk..... İçimizden kızdık..... Küfrettik belki de... Ama hiç nankör olmadık devletimize ve vatanımıza. “Suskunluğumuz asaletimizdendir” dedik ya sabır tespihini çektik.

                    Türkiye'nin %50’si yaz geldi 12 yıldır yaşıyoruz derken, Diğer %50’si ise kutup soğuklarının yurdu etkisi altına aldığından şikayet eder oldu. Ama sonuçta biraz sert rüzgarlar esiyor olsa da yaz kendini gösterdiğini halkın büyük çoğunluğu kabul ediyor aslında. “one minute” ile yükselen hava sıcaklığı, “Moodys” kredi derecelendirme kuruluşunun sert esintisiyle tekrar normal seviyelere düşüyordu.

Ve…. Bir anda;

Yazın tam ortasında bir garipleşti  hava, bizim verdiğimiz vergilerin  "yol su elektrik" olarak geri döneceği hayalleriyle hep avutulduğumuz ortaya çıktı. Milletavantacılarına (Türk Dil Kurumu’na göre Milletvekili), verdiğimiz vergilerimiz ceplerine %9 maaş zammı olarak,  vatandaşa ise; molotof, yanan otobüs, yakılan işyerleri ve en acısı ise şehit kanı olarak döndüğünü görmek çok ağır geldi. Biraz çelişki değimli sizce.

                    Kobani düştü, sayısaldan milyonlar çıktı, Türkmenlere katliam yapılıyor, İşidi koalisyon bombaladı, paralel örgüt dinlemede, Mynmar Müslümanları yakılıyor, batı medyası tamamen Erdoğan düşmanı, marketten kuyumcuya kadar her yer yağmalanıyor..... Yeminle sıralamaya devam etsem günlerce sürer. Komşularımızın neredeyse tamamı savaş halinde, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa yağmacılıkla tanıştı, ülkemin her karışında dünya ajanları kol geziyor. Ve buna karşılık %9 zam alan sayın ve saygıdeğer hatta pek muhterem vekiller kendi dertlerinde, siyasi çekişmeler, yeni parti kurmalar, rantlar, ihaleler, aşklar, kamera karşısında kavgalar, ardından kamera kapanınca lobide birbirlerine ikramlar, vs… vs…

Dikkat ettiniz mi bilmiyorum bu vekillerin tarafında hava günlük güneşlik, gelsin rakı gitsin tatil, gelsin zamlar gitsin ihaleler oh beee birde şenzlong ve şemsiye varsa gerisi teferruattır. Halkımızın tarafındaysa hava bir açıyor bir kapıyor yağmur ha yağdı ha yağacak. Bir evden“Şemsiyeyi unutma bey, haberlerde söyledi bugün çok sağanak ve gök gürültülü ZAM YAĞMURU varmış” sesi yükselirken, gazetede iş ilanlarına bakan üniversiteli ise“Keşke biraz ince giyinseymişim ya, zam yağmuru etkilemiyor nasıl olsa cep delik cepken delik ama şu işsizlik alevi yaktı ciğerimi” serzenişinde bulunuyor. Herkes ayrı bir telden ayrı bir dertten çalıyor ama milletbabaları tek bir orkestra mübarek. Maaşlarına yapılan zam askeri ücreti bile geçiyor. O kürsüye çıktılar mı aldıkları maaşın hakkını veriyorlar gerçekten. Ellerinde ki kağıtta yazılanlara göre esnafta, halkta, devlette, dünyada, hatta Ufolar bile tüm dertlerinden kurtuluyor sayelerinde. Cüneyt Arkın’ın “Dünyayı kurtaran Adam” filmi “Meclis Tv” de yayınlanan tiyatro gösterilerinden daha ciddiydi bence.

Ah Nasrettin Hocam……

                    Nasrettin hocanın sende haklısın fıkrası aklıma geldi... “Akp yeminle haklısın”, “Chp vallahi haklısın”, “Mhp haksız olduğunu söyleyenin alnını katışlarım”, “ Hdp sen zaten doğuştan haklısın”…… Zurnanın zırt dediği yer ise kim hakısız?????  Yazı doya doya yaşatmadan bizi sonbahara sürükleyen tabiat anamı, Sıcaktan ve zamlardan bunalan yurdum insanın serinlemek için yaptıklarımı, bizim havamızı suyumuzu insanlığımızı, kişi başına düşün milli gelirimizi  kıskanan tüm dünya ülkelerimi? Hadi bakalım çık çıkabilirsen bu soruların içinden. Hep beraber“Tüm Dünya Ülkeleri vallah sende haklısın” diyiverelim gari.

Ve… Suçlu bellidir oysa….

Sen Türk, sen Kürt, sen Çerkez, sen Laz, sen Dadaş, sen Sunni, sen Alevi, sen Yahudi yani kısacası biz haksızız kardeş. Dibimizdeki savaştan dolayı ortak bir ses çıkarmayan, kendilerini çağdaş gibi görüpte hala yüzyıllık kanunları değiştiremeyen, etnik kökenden beslenip kan kusan sözleri sarf eden, ayrıştıran değil birleştiren güç olmasını bilemeyecek kadar gözü dönmüş olan, kendi zamları için tüm düşmanlıklarını bir kenara bırakarak ortak imza toplayan ama ülke güvenliği için çıkacak yasalara düşmanlaşan,  birbirimize düşürmek için uğraşan ülkelerin ekmeğine mis gibi köy tereyağını süren,  emekli olunca en az 8 emeklinin maaşını alacak olan kişileri başımıza biz seçtiğimiz için haklısız ve suçluyuz.

                    Tam açmaya başlamışken kuzeyden “ergenokon poyrazı” vurdu ilkbahar çiçeklerimizi, tam güneş sıcaklığını gösteriyorken “balyoz kum fırtınası” her tarafı toz duman etti, bunu da ucuz atlattık derken doğudan” kck hortumu” patladı. Allah beterinden saklasın biz yinede çayımızı içmeye devam edelim demez olaydık “17-25  şiddetinde deprem” ile sarsıldık ama  asıl çayımızı soğutan “parelel kasırgası” oldu.  Anlaşıldı biz “İlkbahar” ve “Yaz” aylarını siyasetten, hayallerimizden, hayatımızdan hatta okul kitaplarından çıkartalım. Çıkartmasına çıkartalım da bu “Ergenekon, balyoz, kck, 17-25, parelel” konusunu tam anlayanız var mı? Hepsi için sorulacak ortak soru şu bence; “ Böyle bir suç ve suçlular  var ise tutuklananlar neden salıverildi?, böyle bir suç ve suçlular yok ise o masum insanlar günlerce aylarca hatta yıllarca neden tutuklu kaldı?” On bilinmeyenli denklem sorusu gibi.

Şimdi sıra sonbaharda….

                    Kışı gördük eridik kar gibi gencecik evlatların cenazelerinde, İlkbaharı gördük neşelendik ama körfez savaşı ekonomimizi yeşillendirmedi. Yazı gördük çoştuk, koşturduk, rekorlar kırdık, bir ara gezi parkında ağaçlardan dolayı bir sağanak yağış, bir fırışka, bir dolu yağdı ama halkımızın sağ duyusu afeti önledi. İmkansızı başardık, inanılmaz büyük yatırımlara imza attık. Yüzyıllık hayaller gerçekleşti ama örümcek ağıyla dolu beyinleri olanların Türk-Kürt savaşı projesi gerçekleşmedi. Hala devam eden ihanet hava dalgası ise ne zaman ılımanlaşacak belli değil. “Parelel” esen sert rüzgarlar yaz aylarında görülmemesi gereken bir olaydı ama oldu işte. Rüzgarın dinmesini bekleyeceğiz. Bu rüzgar şimdilik bir tane “ÇATI”yı yıktı Allah’ta devamını getirmesin inşallah. Bakalım bu sonbaharın çantasından neler çıkacak bizim için zaman gösterecek. Sözde kürdistanmı, Kobaninin kurtuluş günümü, kardeşlik türkülerimi, 2023 hedeflerine ulaşmamız mı….

                    Ama 2015 seçim olimpiyatlarına daha şimdiden hazırlanan milliavanta sporcularımıza başarılar dilemeden yazıyı bitirmek yakışmaz aslında ama şu “Siyasi mevsim” konusunu çözelim sıra ona da gelecek İnşaallah.

                    Sürç-ü lisan ettiysem affola……

Yazarın Son Yazıları
» Dört Mumun Hikayesi
» “Önyargı“
» Kurşun Kalem
» SİYASİ MEVSİMLER.....
» Çatlak Kova
» KIRINTI
» “Sizin Çanakkale'niz on Hiroşima eder!”
» Hediye Kime Ait?
» Hayatın İçinden Bir Bayram Öyküsü
» Kılıbıklar, Kalbi Ilıklar
» TERZİ VE ODUNCUNUN HİKAYESİ
» Avucunuzdaki Kelebek
» ORTAK NOKTALAR
» MAGAZİNSEL SİYASET....
» Uzay çağı bitii MERHABA TAPE ÇAĞI.....
» YABAN KAZLARI
» İSLAMCILAR VE MÜMİNLER
» Zamanı Kullanabilmek
» VİCDANLAR TARTILMIŞ
» ELEKTRİKÇİNİN AŞKI
 
DİĞER KÖŞE YAZARLARI
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
HÜSEYİN DENİZ
GÖRMEZSEK OLMAZ 2
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
HAYATİMİZDAKİ MUCİZELER
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com