AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 15 Ekim 2018 Pazartesi 11:15
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 5.9042
Satış : 5.9149
Alış : 5.2440
Satış : 5.2787
Alış : 3.4779
Satış : 3.5234UZM. MEHMET DERİ
mehmet.deri@gmail.com
On Beş Asırlık Mucize Kaylûle (Öğle Uykusu)
30 Kasım 2013 Cumartesi - Okunma Sayisi : 1249
Bizim için her hususta en güzel örnek olan Rasûlullah (s.a.v.) mübarek hayatı boyunca her hususta olduğu gibi istirahat ve dinlenme hususunda da bizlere örnek model olmuş; bizlere kaylûle (öğle uykusu)’yi tavsiye etmiştir.

Kaylûle, öğle namazından sonra yapılan kısa istirahat ve uykuya verilen isimdir. Kaylûle; Anadolu’muzda “kaylûle”, “kestirme” olarak isimlendirilir.

Bilim adamları, insanın tabiî yapısının öğle ve gece vakitlerinde olmak üzere en az iki defa uyumaya göre programlandığını belirtmektedirler. Öğle saatlerinde insanın gevşeyip dikkatinin dağıldığı, enerjisinin yavaşladığı bilinmektedir. Bu durumun öğle yemeği, iklim şartları ve bireysel farklılıklara bağlı olmadığı yapılan araştırmalarda tespit edilmiştir. Trafik, iş ve meslek kazalarının önemli bir kısmının bu saatlerde meydana geldiği tespit edilmiştir. İşte bütün bu olumsuzluklardan kurtulmanın yolu öğle vakitlerinde -sünnet üzere öğle namazından sonra- 20-30 dakika kaylûle (öğle uykusu) uyumaktır. Ki insan, günün geri kalan kısmını daha dinç, enerjik ve gerilimsiz geçirsin. Peygamberimiz (s.a.v.)’in bu tavsiyesi (bir anlamda mucizesi) şimdi çok daha iyi anlaşılmakta, modern tıp tarafından da kabul edilmektedir. Bu nedenledir ki, dünyanın birçok yerinde (Ortadoğu, ABD, Avrupa ülkeleri, Japonya vb.) iş yerlerinde, fabrikalarda, okullarda, üniversitelerde kaylûle uykusu uygulanmaktadır.

Kaylûle yapan insan, bir sünneti ihya ettiği gibi aynı zamanda teheccüd namazını, sabah namazını kılacak gücü kendisinde bulur; ertesi güne daha rahat ve dinlenmiş olarak girer.

Kaylûle uykusunun bir diğer özelliği de insana 20-30 dakika içerisinde derin ve kaliteli bir uykuyu yakalama imkânı vermesidir. Bu uyku esnasında beyin dalgalarının ölçümü sonucunda derin uykunun bir belirtisi olan delta dalgaları tespit edilmektedir. Delta dalgalı bir uykudan sonra gözünü açan kişi dinlenmiş ve tazelenmiş olarak uyanır. Bu tespit, kaylûlenin kişide, verimliliği ve dinçliği artıran bir faktör olduğunu göstermektedir. İnsan, böyle bir uykudan sonra on iki saat kadar enerjik ve uyanık kalabilmektedir. Nitekim yapılan araştırmalar da, bu bilgiyi doğrulamaktadır.

Modern tıbbın yeni keşfettiği kaylûle uykusunu en güzel örneğimiz Rasûlullah Efendimiz (s.a.v.) bizlere 15 asır öncesinden haber vermiş; ümmetine öğleyin bir miktar uyumayı tavsiye etmiş (İbn Mâce, “Sıyam”, 22) kendisi de devamlı olarak öğleden sonra bir miktar kaylûle uyumuş (Buhârî, “İstizan”, 16, 41; Müslim, “Cuma”, 30) hatta çoğu kez askerî harekât esnasında bile öğle uykusunu terk etmemiştir (Müslim, “Fezâil”, 13; Ahmed b. Hanbel, Müsned, III/311).

Kaylûle uykusu, günümüzün önemli sorunları arasında yer alan ses ve gürültü kirliliğini önleme açısından da önemli bir etkiye sahiptir. Hasan-ı Basrî gündüzleri, sokakta, çarşıda halkın gürültülerini, patırtılarını duyunca: “Bunlar gündüz uykusuna yatmıyorlar, bu gece hayır gecesi olamaz” derdi.

Kaylûle Uykusunun Faydaları

* Kaylûle uykusu kalbe, beyne ve vücuda dinçlik, sıhhat ve kuvvet kazandırır.

* Yorgunlukları gidererek, vücuda daha enerjik bir yapı kazandırır.

* Kaylûle hafızayı korumakta, beyni zinde tutmaktadır. 

* Verimli çalışmayı ve işe odaklanmayı sağlar.

* İş kazalarını azaltır.

* Uzun süreli olarak stres giderir ve ömrü uzatır.

* Gizli bir pozitif enerji kaynağıdır.

* Kalp ve şeker hastalıkları riskini azaltır. 

Öğle saatinde kaylûle kalitenizi artırmanız, faydalarından en iyi şekilde yararlanmanız için yapmanız gerekenler ise şöyle:

1- Alarmınızı kurun: Ortalama 20-30 dakikalık kaylûle yapmak zekânızı geliştiren REM (Rapid Eye Movements) uykusunu başlatacaktır.

2- Kaylûle için en iyi zaman öğleden sonra saat 1 ile 3 arasıdır.

3- Yatarken üzerinizi örtün: Uyuduğunuz zaman vücut sıcaklığınız düşer, bu nedenle yatmadan önce üzerinize bir battaniye ya da pike alın. Ancak bu örtünün çok fazla uyumanıza neden olacak kadar ağır, kalın olmamasına dikkat edin.

4- Işığı uzaklaştırın: Işık uykunuzu engelleyebilir, bu nedenle perdeleri kapatın, göz maskesi takın ve elektronik cihazları da durdurun.

5- Gürültüyü susturun: Eğer uykulu bir ortamda uyumaya çalışıyorsanız, kulaklarınıza tıkaç takın.

6- Uykuya dalmanızı kolaylaştırın: Vücudunuzun sakinleşmesi için yavaş ve derin nefes alın. Her seferinde bir grup kasınızı gevşetmeye çalışın.

7- Kaylûlelerinizi kaydedin. Her gün yaptığınız kaylûlelerin düzenli olmasına dikkat edin. Bu hem uykuya dalışınızı hızlandıracak hem de kaylûlenizden düzenli bir fayda sağlamanıza yardım edecektir. Ayrıca, eğer belirli bir zaman dilimi içinde uyursanız aşırı uyuyup gece uykunuzu kaçırmazsınız.

Sonuç olarak söylemek gerekirse; her hususta bizim için en güzel örnek olan Rasûlullah (s.a.v.) bizlere kaylûle (öğle uykusu)’yi tavsiye etmiş;  Peygamberimiz (s.a.v.)’in bu tavsiyesi (bir anlamda mucizesi) şimdi modern tıp tarafından da kabul edilmektedir. Biz müminlere düşen görev, her hususta olduğu gibi istirahat ve dinlenme hususunda da Peygamberimiz (s.a.v.)’i örnek alıp fırsat buldukça kaylûle sünnetini uygulamamız ve yaygınlaştırmamızdır.

 

Kaynakça

- Doğan, Mehmet, Büyük Türkçe Sözlük, İz Yay., İstanbul 1996.

- Doğruyol, Hasan, “Kaylûle”, Diyanet İslam Ansk., c. 25, TDV Yay., İstanbul 2002.

- Erboğa, Halil, “Kaylûle”, Şamil İslam Ansk., c. 3, Şamil Yay., İstanbul 1991.

Yazarın Son Yazıları
» İNTİHAR EN BÜYÜK CİNAYETTİR
» ŞEFAAT
» SOSYAL BİR İBADET ÖRNEĞİ OLARAK KURBAN
» İSLÂM VE YETİMLER
» KOMŞULUK
» On Beş Asırlık Mucize Kaylûle (Öğle Uykusu)
» ÖTEKİ DİLDE VAR OLMAK: ARAPÇA ÇEVİRİDE EŞDEĞERLİK
» İSLAM TERMİNOLOJİSİNDE DUA KAVRAMI
» OSMANLI'DAN GÜNÜMÜZE ÜLKEMİZDEKİ MİSYONERLİK FAALİYETLERİ
» İSLAMİ LİTERATÜRDE EVLİLİK VE AİLE KAVRAMLARI
» DÜNYAYI YÖNETEN TEHLİKELİ GİZLİ/KÜRESEL ÖRGÜTLER VE ETKİLERİ
» DÜNYAYI YÖNETEN TEHLİKELİ GİZLİ/KÜRESEL ÖRGÜTLER VE BUNUN YANSIMALARI
» FEDAKÂRLIĞIN VE SAMİMİYETİN SEMBOLÜ OLARAK KURBAN İBADETİ
» YENİÇERİ OCAĞI
» KUR’AN VE HADİSLERDE SADAKA KAVRAMI
» ŞERİF HÜSEYİN İSYANI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
» KANAAT EN BÜYÜK HAZİNEDİR
» İNSANLARI BİRBİRİNE YAKINLAŞTIRAN SEVGİ YUMAĞI: HEDİYELEŞMEK
» Malazgirt Zaferinin Müslüman Türk Tarihi Açısından Önemi
» MİLLÎ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZN SEMBOLÜ: ÇANAKKALE ZAFERİ
 
DİĞER KÖŞE YAZARLARI
Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
HÜSEYİN DENİZ
GÖRMEZSEK OLMAZ 2
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
HAYATİMİZDAKİ MUCİZELER
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com