AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 17 Kasim 2018 Cumartesi 09:20
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 5.3412
Satış : 5.3508
Alış : 4.7023
Satış : 4.7335
Alış : 3.0795
Satış : 3.1198HASAN SUBAŞI
subasiantalya@hotmail.com
ÖZGÜR VE CESUR
11 Haziran 2013 Salı - Okunma Sayisi : 2136
Geçmişte cumhuriyeti korumak adına demokrasiyi çok kere rafa kaldırdık. Ya da kılıftı, cumhuriyeti korumak! Çünkü cumhuriyetin temel dayanağı milli iradeyi yok sayarak, parlamentoyu feshederek cumhuriyetin korunmuş olamayacağını pekala biliyorduk!
Çoğulcu demokrasinin henüz kurum ve kurallarıyla işler olmadığı o yıllarda, defolu vesayet rejiminin projeleri ve toplum mühendisliği yüzünden demokrasimiz gelişme yıllarında hayli kesintiye uğramıştı.
Son yıllarda ülkemizde yaşanan siyasi ve sosyolojik gelişmeler ile AB süreci, vesayet rejiminin etkinliğini kaybetmesine neden olurken sivil siyasetin önünün hayli açılmasına ve güçlenmesine neden oldu… Şimdilerde sivil siyaset ve partiler sınav veriyor!
Sivil iktidar, Anayasayı tümden değiştirmek ve çözüm süreci gibi riskli konulara bile el atacak cesareti kendisinde bulabilmişti… Aslında bunlar, geçmişte sivil siyasetin konuları arasına girmiyordu. Bu gün belli bir değişim sürecinden sonra siyasetin yetki alanına girmiş oldu!
İktidarın elinde ve kucağında son derece hayati sorunlarımız varken son gelişmeler ile yaşam tarzına müdahale ediliyor görüntüsü, tüm Türkiye’yi derinden etkiledi.
Apolitize sandığımız gençlik ortaya çıktı! Bu gençlik; istediği bilgiye ulaşabilen, cesur ve özgür kalmak isteyen bir gençlik…  Belki Taksim gezi parkı, arkadaşının elini tutarak, diz dize oturduğu huzur bulduğu bir alan… Belki de ezberci kuşakların, ötekileştirici, komplocu tutumundan rahatsızlar! Belki de kimsenin itiraz edemediği bir otoritenin, yaşam tarzına adım adım müdahale ediyor ve tüm kararları, tek kişi veriyor görüntüsüne bir karşı duruş... Bir itiraz!
Türkiye’de olan biten, bu gençleri boğmaya başladı! Farkına varmadığımız bu gençlik özgür olmak ve öyle yaşamak istiyor… Yetkililer işlerine baksın biz kendimizi yönetiriz diyorlar! Büyükleri, işadamları, siyasetçiler, medyanın, tartışılmaz bir otoriteye karşı sessiz kaldığı bir süreçte ben de varım diyen bir gençlik dikkat çekti duyarlılık yarattı… Bu, iyi yönetilirse işte o zaman ileri demokrasinin önü açılmış olur… Okunamaz ve İyi yönetilemezse hiç de istenmeyen riskli bir sürece girilir… Provokasyon ve kargaşa bekleyenlere fırsat verilmiş olur.
Bu kuşak, belki yine de apolitik ama özgürlüğünden vazgeçmeyeceği ve yaşamına müdahale edilmesini istemediği için tepki koyuyor…
Hem topçu kışlası neden yapılsın ki! Kim istiyor bunu? Anlayabildiğim kadarıyla sadece başbakan! Halkın vergileriyle ve çok yüksek maliyetli gereksiz bir yapı ise, sorumlusu kim olacak? Demokrasilerde halk sorgulayamıyor itiraz edemiyorsa sorun var demektir… Belediye, otobüsün rengini sorarken, başbakan böyle istiyor diye gereksiz bir yapıyı onaylıyorsa sorun var demektir… O nu da bir yana bırakalım varsın yapılsın denilebilir ama sorgulanamayan bir güç, yaşam biçimimize, adım adım müdahale ediyor kaygısı varsa! Bana göre olayların temelinde yatan işte bu kaygı.
Demokrasi, çoğunluk oyunu alıp seçilenin, dilediğini yapabilmesi değildir. Kararların, ilgililerle paylaşılmasını, tartışılmasını gerektirir… Sorgulanabilir ve denetlenebilir olması, vazgeçilmezidir demokrasinin… Katılım esastır… Türkiye çoğulcu demokrasi dönemini çoktan geçti katılım nedir onu yaşayıp öğreneceğiz… Dünya değişti… Türkiye değişti… Değişime katkı sağlayan önemli hizmetleri olan bir lider keşke bunun gerisinde kalmasa!
Yazarın Son Yazıları
» ELMALI OLAYLARI – DENİZ GEZMİŞ – HASAN SUBAŞI
» SEDİR VE TAŞ OCAKLARI
» ÖZGÜR VE CESUR
» BİZ DE VARIZ DİYORLAR!
» TALYA KAPANDI
» DOSTLUĞU PERÇİNLEYİN
» TERK- İ CAN ETTİM
» TARTIŞMAYA ÖZLEM
» ANTALYA ANAYASA ÇALIŞTI
» AK PARTİ TÜZÜĞÜ DOĞRU MU?
» MUHTIRALARA İTİRAZIM VAR!
» CHP DE KARMAŞIK İŞLER!
» KARMAŞIK İŞLER!
» TWİTTERDEN YORUMLAR
» BU NASIL SEVGİ?
» YENİ YIL YENİ ANAYASA
» OTORİTERLİK
» CUMHURİYETİN BAŞARISI TARTIŞILMAZ
» FIRSAT KAÇTI
» BALBEY MUHTARINDAN SİTEM
 
DİĞER KÖŞE YAZARLARI
Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
HÜSEYİN DENİZ
GÖRMEZSEK OLMAZ 2
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
HAYATİMİZDAKİ MUCİZELER
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com