AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 17 Kasim 2018 Cumartesi 08:31
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 5.3412
Satış : 5.3508
Alış : 4.7023
Satış : 4.7335
Alış : 3.0795
Satış : 3.1198HASAN SUBAŞI
subasiantalya@hotmail.com
TALYA KAPANDI
26 Mayıs 2013 Pazar - Okunma Sayisi : 1124
Dostlarla cumartesi kahvaltıları Talya Otelde yapılıyordu. Bu hafta kahvaltı mekânı değişmişti. Çünkü Talya Otelin sahipleri otelin kapatılması için karar almışlar ve uygulamışlardı. Onun için farklı mekandaki kahvaltıda Talya Otel neden kapatıldı bundan sonra ne olur yıkılır iki kat eksiği ile yeniden mi yapılır yoksa bir restorasyon projesi mi uygulanır gündemin konusu olmuştu.
Söz döndü dolaştı bana soru yöneltildi ve bu konuda bildiklerimi anlatmam istenmişti. Bende bildiğim kadarıyla paylaştım.
Hatırladığım kadarıyla yetmişli yıllarda yapılmıştı. Antalya’nın beş yıldızlı otelle ve nitelikli hizmetle tanışmasının başlangıcı sayılabilir. Turizm için bir okul olmuştu. İmar hukuku yönünden bir sorunu olmaması gerekir o yıllarda belediyeler değil bakanlıklar yetkiliydi. 1984 yılında Özal döneminde reform sayılabilecek yasal düzenlemeler ile plan yaptırma ve onay yetkileri belediyelere ve belediye meclislerine bırakılınca dönemin belediyesi turizmi teşvik adına tüm turistik tesislere iki kat fazladan çıkma hakkı tanımış ve uygulanmasına izin vermişti. Bu verilen hakkın altyapısı plan ve kararlar hazır hale gelmeden 1989 seçimleri yapılmış ve biz seçilmiştik. Göreve geldiğimizde turizmcilerin hepsinin bu iki kat çıkma hakkını kullandığını ve yatak kapasitelerini artırdığını görmüştük. Hatırladığım kadarıyla bunların içinde sadece Talya Otele dava açılmıştı. Otelin arkasındaki apartmanda oturan bir yurttaş iki kat ilavesinin yasal dayanaktan yoksun olduğu gerekçesiyle dava açmıştı ve dava Otelin aleyhine sonuçlanmıştı.
O günlerde yeni seçilmiştim ve kesinleşmiş yargı kararı önüme gelmişti. Bir resmi yazı yazarak otelin sonradan çıkılan iki katının yıkılması gerekeceğini bildirmiş ve süre vermiştim. Tam da turizm sezonunun ortasıydı. Aslında yıkmak istemiyordum Antalya turizm adına bir skandal sayılabilirdi ama kesinleşmiş yargı kararlarını yok saymak ondan daha vahimdi.
Rahmetli Vehbi Koç randevu istemişti ve ziyaretime geldi. Hep söz edildiği gibi randevu saatinden beş dakika önce gelmişti. Çok kibar insandı bizde kendisine gerekli nezaketi göstermiştik ama bir çözüm yolumuzun olmadığını anlamıştı.
Verdiğimiz süre dolmadan bir gün beni aradı ve “sayın başkan biz bu binayı turizm bakanlığının izni ile yaptık yine otelin bulunduğu alan, turizm merkezi ilan edilirse yetki, turizm bakanlığına geçermiş ve sizin yetki ve sorumluluğunuz kalmadığı için yıkmak zorunluluğunuz da olmazmış, böyle bir uygulama sizi rahatsız eder mi?” diye sormuştu. Ben de kendisine; “ hayır rahatsız etmez” demiştim. Çünkü o kadar yüksek katlı binanın içinde günün şartlarında hatta bu günün şartlarında da Antalya turizmine önemli katkıları olmuş bu otele zarar vermek istemiyordum. Belediyenin yatak kapasitesini kısa yoldan artırmak adına bulduğu bu çözümden yararlanmak istemelerinden başka bir şey yapmamışlardı. Sonuç olarak Talya bakanlığın yetki alanı içinde kalmıştı ve bizde yıkım için başkaca bir girişimde bulunmadık.
Yine aynı tarihlerde hemen Talya’nın yanı başında, Şehir Kulübünün arsasına, Talya’dan daha yüksek katlı, belki Ramada yüksekliğinde bir otel daha başlamak üzereydi. Benim ailemin ve akrabalarımın da hissedar olduğu arsa üzerinde yapılacaktı. Bir meclis kararı ile plan değişikliği yaparak şehir kulübü yüksekliğini geçmeyen bir düzenleme ile yapımını engellemiştik. Bildiğim kadarıyla Koç ailesi otel yapılamayacağını anlayan hissedarlardan çoğunluk hisselerini toplayarak aynı yükseklikte bu günkü convection center binasını yaptılar. Bizim aile hissesini satmadı ve soran da olmadı.
Bu günlerde ise yaşlanan Talya’nın yenilenmesi gerekince geçmişte kazandığı iki katı eksilterek yapması isteniyor. Bu konuda tekrardan açılmış bir dava ve mahkeme kararı var ve son iki kat yasallaşmış sayılamayacağı için belediyeler de anladığım kadarıyla izin veremiyorlar.
Convention centerin bulunduğu alanda bir yükselme yanlış ama mevcut otelin yüksekliği aşılmadan yenilenmesi yanlış sayılmaz. Tabi planda düzeltme yapılabiliyorsa!
Yazarın Son Yazıları
» ELMALI OLAYLARI – DENİZ GEZMİŞ – HASAN SUBAŞI
» SEDİR VE TAŞ OCAKLARI
» ÖZGÜR VE CESUR
» BİZ DE VARIZ DİYORLAR!
» TALYA KAPANDI
» DOSTLUĞU PERÇİNLEYİN
» TERK- İ CAN ETTİM
» TARTIŞMAYA ÖZLEM
» ANTALYA ANAYASA ÇALIŞTI
» AK PARTİ TÜZÜĞÜ DOĞRU MU?
» MUHTIRALARA İTİRAZIM VAR!
» CHP DE KARMAŞIK İŞLER!
» KARMAŞIK İŞLER!
» TWİTTERDEN YORUMLAR
» BU NASIL SEVGİ?
» YENİ YIL YENİ ANAYASA
» OTORİTERLİK
» CUMHURİYETİN BAŞARISI TARTIŞILMAZ
» FIRSAT KAÇTI
» BALBEY MUHTARINDAN SİTEM
 
DİĞER KÖŞE YAZARLARI
Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
HÜSEYİN DENİZ
GÖRMEZSEK OLMAZ 2
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
HAYATİMİZDAKİ MUCİZELER
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com