AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 17 Kasim 2018 Cumartesi 09:14
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 5.3412
Satış : 5.3508
Alış : 4.7023
Satış : 4.7335
Alış : 3.0795
Satış : 3.1198HASAN SUBAŞI
subasiantalya@hotmail.com
DOSTLUĞU PERÇİNLEYİN
12 Eylül 2012 Çarsamba - Okunma Sayisi : 1401

Pazar günü Elmalı’da çiftlikten yola çıktım, Isparta’ya Şevket Demirel’in yemek davetine gittim.

Sağlık sorunları nedeniyle geleneksel yemek davetlerine ara vermiş yıllardır dostlarından uzak kalmıştı.

Yıllar önce katıldığım davetlere nazaran en kalabalığı buydu. Dostları özlemişti o da dostlarını, gözlerinden belli oluyordu… Sağlığına kavuşuyordu ama yine de doktorların kontrolünde idi.

Gülen gözlerle ve özlemle çevresine bakıyor sorunu olanları dikkatle dinliyordu.

 Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mustafa Yılmaz birlikte katılmışlardı. Eski Milletvekili Adil Aydın ve daha birçok kişi katılmıştı Antalya’dan.

Eski Antalya valisi Ertuğrul Dokuzoğlu Çeşitli partilerden milletvekilleri ve çevre il ve ilçelerden birçok dost ve siyasetçi, Isparta ve köylerinden yüzlerce kişi katılmıştı.

Yemekler nefisti. Şevket beyin eşi Sezen hanımın elinin değdiği belli oluyordu.

9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel dışında kardeşler ve Şevket beyin kızları katılmıştı.

Konukseverliğin zirve yaptığı yemekte Isparta’nın lezzetli ürünleri ve kendi yetiştirdikleri meyveler sunulmuştu.

Bu geleneksel davetlere bir ad vermek gerekirse adına karpuz festivali denilebilirdi. Ortaya bir karpuz konduğunda “yok mu bunu kesecek bir cerrah” sorusuna Akaydın hoca eline bıçağı alarak ve karpuzu ustaca keserek gösterdi becerisini.

Şevket bey konuşmasında, Isparta ürünlerini tanıtmak ve karpuz festivali ile üreticiye moral vermek bir yana bu toplantı ve davetlerin amacı asıl dostluktur… Dostlukları perçinlemektir diyordu…

Özlemle bakışları da bunu onaylıyordu.

Veda sırasında bize gelemediğinden yakındı. Ben de davetimi yineledim ve keçi sütü de ikram edeceğimden söz ettim…

 Ispartalıların sevgisi ve dostlukları yıllarca bu buluşmaları sürdürsün dileklerimi sundum…    

ELMALI GÜREŞLERİ

Kırkpınar güreşlerinden de eski Elmalı yeşil yayla güreşleri. Antalya ve çevresinde olduğu kadar ülke genelinde de çok önem verilen bir spor ve kültür etkinliğidir. 660 yıl sürdürülebilir olması, bölgede ata sporunun sevilip desteklenmesi ve çok sayıda sporcunun kazandırılması olsa gerek. Hemşerimiz başpehlivan Ali Gürbüz hem Elmalı güreşlerinin hem de Kırkpınar güreşlerinin başpehlivanı olmuştur. Babası merhum Recep Gürbüz’de yıllarca rakipsiz sürdürmüştü şampiyonluğunu. Yine geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz başpehlivan Cengiz Elbiye de bölgenin sporcusuydu. Antalya yağlı güreşlerde yüzlerce sporcu yetiştirmiştir. O nedenle Türkiye’nin en eski spor organizasyonu her yıl artan oranda ilgi görmektedir.

Hemen her yıl izlemeye çalıştığım Elmalı güreşlerine bu yıl iki yakınımın İstanbul’da ki düğünleri nedeniyle katılamadım.

TV haberlerinde gerginlik ve tartışma yaşandığını duyunca da üzülmüştüm. Yıllar önce benim de yaşadığım bir tatsızlık aklıma geldi. Aktif siyasetin içinde olduğum bir dönemde partimizin genel başkanının güreşleri ziyaretinde halkı selamlaması engellenmek istenmişti. Bir itiş kakış oldu sonra da tur atıldı ve selamlama yapılmıştı ama çok mahcup olmuştum o gün. Elmalı konukseverliği öyle değildi. Geçmişte Osmanlının sancak merkezi olan köklü kültür ve geleneklerin sürdürülebildiği ender yerlerden birisidir Elmalı.

Bu yılda MHP genel başkanı, yine MHP’den adaylığını açıklayan Antalya milletvekili Yusuf Ziya İrbeç ve çok sayıda siyasetçi katılmış. Sonuçta güreşlere ilgi büyük olmuş.

İstanbul’dan Elmalıya döndüğümde güreşlere katılan dostlarla sohbetimizde olayların yansıtıldığı gibi olmadığını öğrenmek beni sevindirdi. Deneyimli belediye başkanı Hüseyin Altıntaş’ın Elmalı konukseverliğine söz getirecek hatalar yapabileceğine pek ihtimal vermemiştim ve duyduklarımla da rahatlatmıştım. Böylesine büyük organizasyonlarda siyasetçilerde ev sahibinin işini zorlaştırmamaya özen göstermeli

Yazarın Son Yazıları
» ELMALI OLAYLARI – DENİZ GEZMİŞ – HASAN SUBAŞI
» SEDİR VE TAŞ OCAKLARI
» ÖZGÜR VE CESUR
» BİZ DE VARIZ DİYORLAR!
» TALYA KAPANDI
» DOSTLUĞU PERÇİNLEYİN
» TERK- İ CAN ETTİM
» TARTIŞMAYA ÖZLEM
» ANTALYA ANAYASA ÇALIŞTI
» AK PARTİ TÜZÜĞÜ DOĞRU MU?
» MUHTIRALARA İTİRAZIM VAR!
» CHP DE KARMAŞIK İŞLER!
» KARMAŞIK İŞLER!
» TWİTTERDEN YORUMLAR
» BU NASIL SEVGİ?
» YENİ YIL YENİ ANAYASA
» OTORİTERLİK
» CUMHURİYETİN BAŞARISI TARTIŞILMAZ
» FIRSAT KAÇTI
» BALBEY MUHTARINDAN SİTEM
 
DİĞER KÖŞE YAZARLARI
Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
HÜSEYİN DENİZ
GÖRMEZSEK OLMAZ 2
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
HAYATİMİZDAKİ MUCİZELER
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com