AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 17 Kasim 2018 Cumartesi 08:30
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 5.3412
Satış : 5.3508
Alış : 4.7023
Satış : 4.7335
Alış : 3.0795
Satış : 3.1198HASAN SUBAŞI
subasiantalya@hotmail.com
TARTIŞMAYA ÖZLEM
28 Mart 2012 Çarsamba - Okunma Sayisi : 1376

Batıda bir konu uygulama aşamasına gelmeden önce tartışılır, planlanır, sonrasında uygulama aşaması sorunsuzdur ve çabuk olur.

Tartışmanın sonucunda konunun gerekliliği ortaya çıkmışsa karara bağlanır ve planlanır. Uygulaması kolay olur çünkü her aşaması ve ayrıntısı tartışılmış planlanmıştır.

Bizim işler aceledir! Ayrıca sürprizi severiz. Konunun ilk fikir babası gibi anılmak isteriz. Göçü yolda düzeltmek bize genelde pahalıya mal olsa bile…

Karar alma gücünü elinde bulunduran seçilmişler ilk konuşmayı severler. Manşetin cazibesi vardır. İlk konuşmanın ne sakıncası vardır denilebilir. Bizde tartışma kültürü yeterince gelişmemiş olduğu için liderlerin sözüne, ‘doğru değil’ demek zordur. Eleştiriye tahammülde yoktur.

Genelde gücü elinde bulunduranın fikri, kolayca çevresinin fikri haline gelir. Rakipleri ise genelde tümden ret etme eğilimindedir.

   Oysa hizmeti alanların ve konunun uzmanlarının görüşleri ilk tartışma sürecinde paylaşılmalıdır.

Sosyal medya bu konuda önemli bir eksiğimizi giderecek gibi görünüyor. Zamanla çok etkili biçimde kullanılacağına inanıyorum. Geçenlerde twitterde, “8 yıl kesintisiz eğitim bir dayatmaydı ama 12 yıl kesintili eğitiminde yeterince anlaşılmadığını, dayatma sayılacağını” belirtmiştim. “yeni uygulama pedagojik” diye mesaj geldi. Ben de; “pedagoglar tartıştı, ben kaçırdım herhalde!” diye yanıtladım.

Aslında bu konu iyi bir örnektir. Başbakanın çok önemli bir konudaki açıklaması üzerine konu tartışılamadı bile çevresi tam destek verirken muhalefet tam karşısında ve eski sistemi savunuyor.  Oysa çok sağlıklı bir tartışmayla eğitim de köklü bir reform yapılabilirdi. Bu şans böylelikle kaçtı.  

  Antalya’da daha masum ve benzer örnekleri zaman zaman yaşarız. Aslında tartışmak için uygun zemin var. Gelişmiş sivil örgütlenme modelleri birçok ile nazaran çok güçlü. Yerel sorunların çözümünde etkin bir işbirliği sağlanabilir.

İktidar sahiplerinin en başta görüş açıklamaları bu mekanizmayı devre dışı bırakıyor.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak’ın, başarılı geçen kitap fuarından sonra Cam Piramit’i yıkalım, yerine daha büyüğünü yapalım önerisi ile Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ın Nostaljik Tramvayı kaldırıp yerine otobüs koyalım önerileri de benzer örneklerdir!

Kaleme almamın nedeni, bunların benim dönemimde yapılmış olması değildir! Antalya bunlardan çok daha iyilerine layıktır ama benim yazma nedenim, yaptıklarımı savunmaktan önce, liderlerin, ‘tartışma kültürüne’ katkı sağlamalarına duyduğum özlemdir!

Konunun tartışılmasına girilecek olursa, Cam Piramit olmasa ATSO kitap fuarını nerede yapacaktı diye sorulabilir. Daha fonksiyonel ve büyüğüne ihtiyaç varsa, yıkmak yerine, neden başka yerde yapılmasın denilebilir.

Antalya’da, yatırımların yer seçimleri konusunda da yeterli tartışma yapılmamaktadır. Aynı alanın devamında ‘Mini City’, Belediye ve ATSO fikir projesi olarak ele alınmış ve yapılmıştı. Ama yer seçiminin uygunluğu tartışılmadığı için Antalya’ya çok pahalıya mal olmuştu!

Nostaljik Tramvayı geliştirmek belki düşünülebilir ama onun yerine otobüsle çözüm aramak Antalya ulaşımında ne kadar yarar sağlar? Bu konuyu tartışmak da yetmez. Ciddi bir uzmanlık ve teknik araştırma konusu olsa gerek!

Yazarın Son Yazıları
» ELMALI OLAYLARI – DENİZ GEZMİŞ – HASAN SUBAŞI
» SEDİR VE TAŞ OCAKLARI
» ÖZGÜR VE CESUR
» BİZ DE VARIZ DİYORLAR!
» TALYA KAPANDI
» DOSTLUĞU PERÇİNLEYİN
» TERK- İ CAN ETTİM
» TARTIŞMAYA ÖZLEM
» ANTALYA ANAYASA ÇALIŞTI
» AK PARTİ TÜZÜĞÜ DOĞRU MU?
» MUHTIRALARA İTİRAZIM VAR!
» CHP DE KARMAŞIK İŞLER!
» KARMAŞIK İŞLER!
» TWİTTERDEN YORUMLAR
» BU NASIL SEVGİ?
» YENİ YIL YENİ ANAYASA
» OTORİTERLİK
» CUMHURİYETİN BAŞARISI TARTIŞILMAZ
» FIRSAT KAÇTI
» BALBEY MUHTARINDAN SİTEM
 
DİĞER KÖŞE YAZARLARI
Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
HÜSEYİN DENİZ
GÖRMEZSEK OLMAZ 2
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
HAYATİMİZDAKİ MUCİZELER
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com