AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 17 Kasim 2018 Cumartesi 08:54
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 5.3412
Satış : 5.3508
Alış : 4.7023
Satış : 4.7335
Alış : 3.0795
Satış : 3.1198HASAN SUBAŞI
subasiantalya@hotmail.com
AK PARTİ TÜZÜĞÜ DOĞRU MU?
13 Mart 2012 Salı - Okunma Sayisi : 1301

Siyaseti, profesyonel bir meslek gibi gören birçok siyasetçinin, ileri yaşlarda, aktif siyasetin içinde yer almak için türlü uğraşlar unutulmamıştır. Partilerin lider kadrosunda olanların, tüzük değişiklikleri ile demokratik seçim kanallarını tıkadıkları bilmediğimiz işler değildir.

Topluma demokrasi vaat eden partiler, tüzüklerini gerileterek kendi parti içi demokrasilerini kısıtlamışlardır. Bu yüzden siyasi katılım azalmış, gençler ve kadınlar için siyaset zorlaşmıştır.

  Ak Parti, kendince bu olumsuzluktan ders çıkarmış ve üç dönemden sonra milletvekilliği yolunu bir tüzük hükmüyle engellemiştir. Bu kısıtlamayla, toplumda siyasetçiye karşı oluşan tepkiyi de sempatiye çevirmek düşünülmüştür…

İlk bakışta, daha demokrat görüntülü ve feragat edebilen siyasetçileri düşünüldüğünde hoşa giden bir tüzük olduğu söylenebilir.  Aslında gücü elinde tutan siyasetçilerin iktidar sürelerini sınırlandırmaları, olumlu da görülebilir ama bana göre demokratik olduğundan söz edilemez!

Ülkemizde siyaset yapmak her zaman zor ve riskli olmuştur… Gerek Osmanlı döneminde gerekse Cumhuriyet döneminde siyaset yaparken hayatını kaybeden, siyaseten katledilen, türlü cezalara çarptırılan çok sayıda devlet adamı ve siyasetçi vardır.

Bu koşullarda ülkemizde siyasetçi yetiştirmek hiçbir zaman kolay olmamıştır… Yetişen siyasetçilerin de önemli bir bölümünü, askeri darbeler, parti kapatmalar ve çeşitli baskılar, siyaset dışı bırakmıştır. Türlü mücadelelerden süzülerek siyasetin lider kadrolarına gelenlerde yerlerini perçinlemek için verdikleri uğraşı, kendilerinde hak görmüşlerdir.  

Bu gün yapılması gereken, darbe koşullarında olduğu gibi yetişmiş siyasetçileri aktif siyasetin dışına çıkarmak olmamalıdır… Bu gün yapılması gereken siyaset yapma kanallarını açık tutmak rekabet koşullarını adil olarak düzenlemek deneyimli siyasetçilerin yanına gençlerin ve kadınların kolayca ulaşmasını sağlamak olmalıdır.

Siyaset için uygun iklim, en önemli eksiğimizdir… Bunu başarmanın yolu, yaşına, sağlığına ve performansına bakılmaksızın siyasetçinin milletvekilliği dönemini sınırlamak olmamalıdır. Demokratik bir Anayasa zaman alacaksa bile demokratik bir tüzük ve siyasi partiler yasasındaki değişikliklerle bunu doğru yöntemlerle çözmek mümkündür.

Hatta partilerin yetkili kurullarının belirleyeceği ilke ve esaslar bile adil bir yarışın koşullarını belirlemekte yeterli olur. Katılım arttırılabilir siyasi iklim yeniden yapılandırabilir.

 Dünya konjonktürünün kırılgan olduğu, ekonomik ve politik istikrarsızlığın kol gezdiği bir dönemde deneyimli siyasetçilerin önünü kesmek hiçbir şeyin çözümü değildir… Tüzük hükmü gözden geçirilmelidir… Partilerin demokratik tüzük yapması siyaset için çok önemlidir ve herkesin çıkarınadır. Ama bu seçimde uygulamak zorunda oldukları kuralın; demokratik değil, olsa olsa “fantastik” olduğundan söz edilebilir!  

Başbakanın Cumhurbaşkanı adayı olacağına kesin gözü ile bakılıyor. Peki, böyle bir imkan olmasaydı ne olacaktı?  Güçlü bir iktidar partisinin lideri ile birlikte siyaset dışı kalması kimin işine yarayacaktı? Ülke siyasetine nasıl katkı sağlardı? Siyasetin ne zor zanaat olduğunu bilenler, siyasetin Türkiye için önemini bilenler, her yetişmiş siyasetçinin büyük bir kazanç olduğunu bilirler… Hangi partide ve olursa olsun!
Yazarın Son Yazıları
» ELMALI OLAYLARI – DENİZ GEZMİŞ – HASAN SUBAŞI
» SEDİR VE TAŞ OCAKLARI
» ÖZGÜR VE CESUR
» BİZ DE VARIZ DİYORLAR!
» TALYA KAPANDI
» DOSTLUĞU PERÇİNLEYİN
» TERK- İ CAN ETTİM
» TARTIŞMAYA ÖZLEM
» ANTALYA ANAYASA ÇALIŞTI
» AK PARTİ TÜZÜĞÜ DOĞRU MU?
» MUHTIRALARA İTİRAZIM VAR!
» CHP DE KARMAŞIK İŞLER!
» KARMAŞIK İŞLER!
» TWİTTERDEN YORUMLAR
» BU NASIL SEVGİ?
» YENİ YIL YENİ ANAYASA
» OTORİTERLİK
» CUMHURİYETİN BAŞARISI TARTIŞILMAZ
» FIRSAT KAÇTI
» BALBEY MUHTARINDAN SİTEM
 
DİĞER KÖŞE YAZARLARI
Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
HÜSEYİN DENİZ
GÖRMEZSEK OLMAZ 2
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
HAYATİMİZDAKİ MUCİZELER
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com