AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 17 Kasim 2018 Cumartesi 09:49
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 5.3412
Satış : 5.3508
Alış : 4.7023
Satış : 4.7335
Alış : 3.0795
Satış : 3.1198HASAN SUBAŞI
subasiantalya@hotmail.com
MUHTIRALARA İTİRAZIM VAR!
13 Mart 2012 Salı - Okunma Sayisi : 1206

15.Yıldönümünü yaşamakta olduğumuz, 28 Şubat operasyonu, tanıdık bir darbeye benzemese de  sivil iktidarı görevden uzaklaştırmıştı! Vesayeti sürekli kılmaktı amaçlarından birisi… 1000 yıl sürecek denmesinin nedeni oydu. ‘Postmodern’ bir darbe olarak adlandırıldı!

12 Eylül darbesinden sonra sanırım bildik darbelerin çok kolay olmayacağı sezilmişti.

2002 seçimlerinden sonra Ak Parti iktidarı, darbe isteklerini yoğun biçimde yeniden gündeme taşımıştı. Sarıkız, Ay ışığı, Balyoz darbe planları hazırlanmış olsa da bunun, çok kolay olmayacağını bilen askerler olduğu gibi artık karşı olanlar da vardı… Planlar gizli kalmıyordu 

27 Nisan e- bildirisi ile yokladılar! Sonucunu beklediler. 28 Şubatta olduğu gibi sivil iktidar boyun eğebilirdi ama beklenen olmayıp tam aksine karşı çıkış süreci ve sorgulamalar başlayınca sanki darbeler süreci, büyük ölçüde kapanmış oldu!

Darbeler ne kadar vahim ve endişe verici ise darbe hazırlık sürecide ilginç oluyor. Dün gibi hatırlıyorum son iki muhtırayı… Öncesi, hazırlık süreçlerini de; 28 Şubat öncesi, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı idim… Sincan Belediyesinde sahneye konan  oyun nedeniyle Orgeneral Çevik Bir tankları, Sincan’da halkın arasında yürütmüştü… Bu bir gözdağı idi! Hem halka hem iktidara… ‘Bu demokrasi için balans ayarı’ demişti Çevik paşa! Ben de ayda bir yazı yazdığım o günlerde pek popüler olan ulusal gazete Yeni Yüzyıl’a; tankların yürütüldüğü günün ertesi ‘GÖLGEDE DEMOKRASİ YEŞERMEZ’ başlıklı yazımı göndermiştim. O günlerde pek eleştirel yazı olmadığı için sıcak gündem olarak yayınlanmıştı yazım… Yazılarımı derlediğim ‘ARADA YAZDIKLARIM’ adlı kitabımda da yer alan bu yazı da; ‘Sincan Belediye Başkanının suçu varsa cezalandırılabileceğini ama tanklarla gözdağı verenlerin yarattığı tahribatın daha vahim olduğunu yazmıştım… Duyan oldu mu bilmiyorum ama ‘itirazım var’ demiştim! Düşüncemi açıklamış olmaktan huzurluydum!

Yine 27 Nisan e- muhtırası ertesi, bir yurttaş ve siyasetçi olarak basına açıklama yapmıştım. O muhtıranın sadece hükümete değil sivil siyasete ve demokrasiye karşı olduğu için tüm siyasetçilerin de itirazı olması gerektiğini vurgulamıştım. Anadolu Ajansı basına servis etmişti açıklamamı, özetle; ‘Bir yurttaş ve siyasetçi olarak ‘sivil siyasete, seçilmişlere, müdahalenin içe sindirilemeyeceğini, demokratik kazanımların heba edilmesine yol açacağını’ belirtmiştimO günlerde GİK görevimden istifa edip Ankara’dan dönmüş olmama rağmen DP Genel Başkanı, Mehmet Ağar’ı da aramış tüm partilerin karşı çıkması gerektiğini belirtmiştim ama tepki vermedikleri gibi sanıyorum ellerini ovuşturmuşlardı.

 Hükümet teslim olmamıştı! Bunun karşılığını, ilk seçimde almıştı. Halkın sağduyusuna ve iradesine saygı duymak rejimin de çağın da vazgeçilmezi olduğu anlaşıldı. Çok tecrübe yaşandı bu yolda!    

CHP DE AYRIŞMA

  Son dönemde CHP ile ilgili iki yazı yazmıştım. Aylar önce yazdığım, ‘CHP DE SORUN BİR DEĞİL’ başlıklı yazımın özü; Genel başkan hakkındaki tartışmalardan da öte fikren bir bölünme yaşanacağına işaret ederek kurultayların uzak ihtimal olmadığını yazmıştım. Yazının birkaç cümlesini aktarıyorum;

“… sanki fikrende ayrışma yaşanacak… CHP’nin siyaseti, Kemalizm içindir diyenlerle;  CHP’nin siyaseti halk içindir… Atatürk hepimizindir, diyenler arasında…”

Geçen hafta yazdığım ‘CHP DE KARMAŞIK İŞLER’ başlıklı yazımı ise şöyle sonlandırmışım; “Geçmişte parti içi demokrasiyi engelleyenlerin en demokratik tüzüğe sahip olmaktan söz etmeye başlamaları ilginç! Umarım bu kargaşadan parti içi demokraside örnek bir CHP ortaya çıkar…”

Evet, CHP’de gelişmeler tahmin ettiğim gibi... Bu partinin değişime açık halkı kucaklayan ve parti içi demokrasisini oluşturmuş bir parti olarak çıkması ülke için önemli kazanım olur. Hatta görünürde bir tasfiye süreci yaşanacak olsa bile!
Yazarın Son Yazıları
» ELMALI OLAYLARI – DENİZ GEZMİŞ – HASAN SUBAŞI
» SEDİR VE TAŞ OCAKLARI
» ÖZGÜR VE CESUR
» BİZ DE VARIZ DİYORLAR!
» TALYA KAPANDI
» DOSTLUĞU PERÇİNLEYİN
» TERK- İ CAN ETTİM
» TARTIŞMAYA ÖZLEM
» ANTALYA ANAYASA ÇALIŞTI
» AK PARTİ TÜZÜĞÜ DOĞRU MU?
» MUHTIRALARA İTİRAZIM VAR!
» CHP DE KARMAŞIK İŞLER!
» KARMAŞIK İŞLER!
» TWİTTERDEN YORUMLAR
» BU NASIL SEVGİ?
» YENİ YIL YENİ ANAYASA
» OTORİTERLİK
» CUMHURİYETİN BAŞARISI TARTIŞILMAZ
» FIRSAT KAÇTI
» BALBEY MUHTARINDAN SİTEM
 
DİĞER KÖŞE YAZARLARI
Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
HÜSEYİN DENİZ
GÖRMEZSEK OLMAZ 2
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
HAYATİMİZDAKİ MUCİZELER
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com