AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 17 Kasim 2018 Cumartesi 08:30
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 5.3412
Satış : 5.3508
Alış : 4.7023
Satış : 4.7335
Alış : 3.0795
Satış : 3.1198HASAN SUBAŞI
subasiantalya@hotmail.com
KARMAŞIK İŞLER!
13 Mart 2012 Salı - Okunma Sayisi : 1242

Ne karmaşık işler yaşadıklarımız!  Neler oluyor gerçekten?

Siyaset güçlendikçe, sivil siyaset alanı genişledikçe gücünü kırmak için uğraş verenlerde boş durmuyor. Son kozlar oynanıyor sanki.

 Askerin diğer güvenlik güçleri ile koordineli çalışması, terörle mücadelede etkin rol oynamaya başlamıştı. Hükümet, bir taraftan siyasetten sıyrılıp görevini yapan askerin başarılı operasyonlarıyla terörü köşeye sıkıştırmak diğer yandan da MİT tarafından başlatılan müzakere süreci ile barış ortamını sağlamak istiyordu… 

Derken Uludere de yaşananlar iyi giden süreci baltaladıİktidarın da gücünü sarstı. 34 yurttaşın ölümü ve hükümetin süreci iyi yönetememe si karşıdaki güçlere yaradı. Bir taşla birkaç kuş vurmuşlardı. Hükümet, asker ve istihbarat kaynakları vahim bir hata sonucu yıpratılmıştı.

Özel yetkili savcı ‘Sarıkaya’ ise ‘Uludere yarası henüz kabuk bağlamamışken, hükümetin en güvendiği, MİT’in başındaki kişileri hedef aldı. Şüpheli sıfatıyla, ‘Oslo’ müzakere sürecini başlatan ve sürdüren kişilerin ifadelerine başvurması, hatta mahkemeden, yakalanmaları için karar aldırması şok bir gelişme oldu… Ayrıca KCK’nın içine sızdırılmış MİT elemanlarının deşifre olduğu söylentisi de var.

KCK operasyonlarını yöneten polis şeflerinin bu görevlerinden alınıp başka görevlere atanmaları ve MİT için yasal düzenleme hazırlığı, hükümetin, sorgulanmak istenen MİT görevlilerinin arakasında net olarak durduğunu gösteriyor.  Bu da çok doğal, çünkü müzakere Başbakanın bilgisi dahilinde yapılıyordu. Bunu herkes basından takip etmişti.

İlk akla gelen devlet kurumları arasında bir mücadelenin yaşandığı ihtimalidir ama konu sanki daha karmaşık, çünkü MİT’in soruşturma konusu edilen müzakere sürecini, Başbakanın talimatıyla başlattığı bilindiğine göre Başbakan ve siyaseti de mi hedefte, yıpratılmak isteniyor sorusu akla geliyor. Bizim ülkemizde artık hiçbir şey şaşırtmıyor! 

Yargının, iktidarın en önem verdiği terör ve Kürt sorunu ile ilgili icraatını riskli biçimde sorguladığı görülüyor… Yargıyı Ak Parti yargısı olarak görenler bu duruma anlam veremediği için yargının ve polisin cemaatin etkisiyle iktidara savaş açtığını düşünüyor. Onlara göre yargı, iktidarın yargısı değilse Cemaatin yargısıdır!

Oysa bana göre yargı ne iktidarın ne de cemaatin yargısıdır. Yargının, polisin, askerin hatta MİT mensuplarının bir kısmı, iktidarın politikalarına karşıdır. Bazılarının derin yapılanma ile ilgisi bulunduğu gibi önemli bir kesimi de müzakere yöntemine açıkça karşıdır…   

Türkiye önemli ve temelden bir değişim süreci yaşamaktadır. Bu değişim süreci ve yeni politikalar birçok kamu görevlisi tarafından benimsenmediği gibi ciddi çatışmalara da neden olmaktadır.

Savcı ‘Sarıkaya’nın’ dosyadan el çektirilmesi ise muhalefet edenlerin elini güçlendirdi. Ama El çektirilmese daha riskli bir sürece girilecekti.

 Hükümet zor ve önemli bir reform sürecini başlattı ama asıl alt yapıyı oluşturacak başta Anayasa ile yeniden düzenlenmesi gereken yasaların değişimini, ağırdan almaya başladı.

Anayasa uzun bir süreç ama bazı yasalardaki düzenlemeleri hiç gecikmeksizin yapmak gerekliliği ortaya çıktı. Eski düzenin taşlarını oynattılar ama yeninin taşlarını henüz döşeyemediler!

Yazarın Son Yazıları
» ELMALI OLAYLARI – DENİZ GEZMİŞ – HASAN SUBAŞI
» SEDİR VE TAŞ OCAKLARI
» ÖZGÜR VE CESUR
» BİZ DE VARIZ DİYORLAR!
» TALYA KAPANDI
» DOSTLUĞU PERÇİNLEYİN
» TERK- İ CAN ETTİM
» TARTIŞMAYA ÖZLEM
» ANTALYA ANAYASA ÇALIŞTI
» AK PARTİ TÜZÜĞÜ DOĞRU MU?
» MUHTIRALARA İTİRAZIM VAR!
» CHP DE KARMAŞIK İŞLER!
» KARMAŞIK İŞLER!
» TWİTTERDEN YORUMLAR
» BU NASIL SEVGİ?
» YENİ YIL YENİ ANAYASA
» OTORİTERLİK
» CUMHURİYETİN BAŞARISI TARTIŞILMAZ
» FIRSAT KAÇTI
» BALBEY MUHTARINDAN SİTEM
 
DİĞER KÖŞE YAZARLARI
Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
HÜSEYİN DENİZ
GÖRMEZSEK OLMAZ 2
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
HAYATİMİZDAKİ MUCİZELER
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com