AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 26 Mayis 2018 Cumartesi 08:43
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 4.7207
Satış : 4.7292
Alış : 4.3035
Satış : 4.3320
Alış : 2.8085
Satış : 2.8453 
Elmalı Definesin Kaçakcıları Yakalandı
 
Polis, tarihi eser kaçakçılığı yapan çeteye içlerine yerleştirdiği muhbirlerle darbe vurdu.
 
 

Polis, tarihi eser kaçakçılığı yapan çeteye içlerine yerleştirdiği muhbirlerle darbe vurdu.

Yakalananlar arasında Aziz Telliağaoğlu, Fuat Üzülmez ve Fuat Aydıner gibi ünlü kaçakçılar var

Daha önce Elmalı ve Karkamış defineleri gibi paha biçilmez tarihi eserleri yurtdışına kaçıran Cumhuriyet tarihinin en büyük tarihi eser kaçakçılığı çetesi Emniyet`in 15 ay süren operasyonu sonucunda çökertildi. Büyük bir gizlilik içinde yürütülen operasyon sonucunda yakalanan eski eser kaçakçılığı konusunda uzmanlaşmış 35 kişi hakkında cürüm işlemek amacıyla örgüt kurmak suçundan işlem yapıldı. Yakalananlar arasında Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan Edip Telliağaoğlu`nun yeğeni Aziz Telliağaoğlu ile Fuat Üzülmez ve Fuat Aydıner gibi ünlü tarihi eser kaçakçıları bulunuyor.

Beynelmilel faaliyet gösteren çetenin içine yerleştirilen muhbirlerin verdiği bilgiler ve teknik takip sonucunda yakayı ele veren uluslararası suç organizasyonunun elemanları arasında çalıntı eserleri yurtdışında pazarlayan Musevi ve Bulgaristan uyruklu kişiler de bulunuyor.

SABAH Özel İstihbarat Bölümü`nün ulaştığı polis fezlekesine göre çete elemanları diş macunu ve kozmetik krem gibi malzemelerin içine sikke kamufle ederek havalimanından yurtdışına kaçırma gibi ilginç yöntemlerin de aralarında bulunduğu sayısız yöntemle ABD ve Almanya başta olmak dünyanın çeşitli ülkelerine tarihi eser kaçırdı. İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, iki yıl içinde sürdürülen muhtelif operasyonlarda çökertilen çetenin kaçırmaya çalıştığı eserlerin de aralarında bulunduğu piyasa değeri 500 milyon TL olan 1700 tarihi eser ele geçirdi.

ORGANİZASYON ŞEMASI

Mali polis, kaçırdıkları sikke, değerli çömlek ve heykel gibi yüzlerce eseri, bir dış ticaret şirketi gibi başta ABD ve Almanya olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç eden çeteyi yakalamak için aksiyon filmi senaryolarına ilham verecek bir operasyon planı yaptı. Yaklaşık iki yıl önce çetenin içine muhbir yerleştiren polis, önce grubun organizasyon şemasını çözdü.

Mali polisin tespitlerine göre eserlerin, bulundukları aşamadan itibaren Kapalıçarşı`ya ulaştırılması, yurtdışına çıkarılması, yurtdışında pazarlanması ve satılması safhalarında çetenin -her biri kendi alanında uzmanlaşmış- isimleri ayrı ayrı devreye giriyordu. Emniyet`e çalışan tarihi eser uzmanı muhbirler, ilk istihbaratları İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü`ne Mart 2009`da bildirmeye başladı. Gelen ilk bilgilere göre Türkiye`den Dubai`ye kaçırılan ve Birleşik Arap Emirlikleri görevlileri tarafından yakalandıktan sonra Türkiye`ye iade edilen tarihi eserleri yurtdışına çıkaran Manisalı Hüseyin Yılmaz, yurt içinden topladığı eserleri İstanbul Kapalıçarşı`daki deposunda ve evinde saklayıp konteynırların gizli bölmelerinde kargoyla yurtdışına kaçırıyordu.

Daha sonra gelen bir başka istihbaratta da Aziz, Ediz ve Alpay Telliağaoğlu`nun, Hüseyin Yılmaz ve Bilal Keleş ile işbirliği içinde Türkiye`nin dört bir yanından tarihi eser toplayıp yurtdışına kaçırdığı bildirildi. Emniyet`in muhbirleri ayrıca Aziz Telliağaoğlu`nun Almanya`da yaşayan `Büyük Fuat` lakaplı Fuat Üzülmez ile birlikte hareket ettiğini ve çetenin, eserleri yurtdışına kaçırırken Atatürk Havalimanı kargo bölümünde çalışan Alpaslan Kılıç`tan yardım aldığını da haber verdiler.

Muhbirlerin verdiği bir başka istihbaratta da İzmir Menemen`de ikamet eden Kürt Apo lakaplı Abdullah adlı kişinin define avcılığı yaptığı ve bulduğu eserleri İstanbul`daki Atilla Anakök`e sattığı belirtildi. Muhbirin aktardığı bilgilere göre Anakök ise Abdullah`tan aldığı sikkeleri diş macunu tüpü ile kozmetik kremlerin içinde saklayarak İstanbul Atatürk Havalimanı`ndan yurtdışına kaçırıyor ve ABD`deki alıcı olan Erick adlı kişiye ulaştırıyordu.

VİLLALARDA OTURUYORLAR

Çetenin son dönemde kaçırdığı değerli eserler arasında Yunan ve Roma dönemine ait paha biçilemez sikkeler, Helenistik döneme ait pişmiş topraktan Afrodit heykelleri, tabak, vazo, heykel başı, cam büst, mermer heykel gibi eserler bulunuyor. Polisin tespitlerine göre çete üyeleri tarihi eserlerin imitasyonlarını da üretip pazarladı. Çetenin tarihi eser envanterindeki orijinal yapıtların görselleri ise dijital ortamda saklandı. Polisin yaptığı operasyonlarda çetenin kaçırmayı planladığı eserlerin fotoğraflarının bulunduğu laptoplar ve harici hard diskler ele geçirildi.

Fotoğraflardaki eserlerle yabancı ülkelerde internette pazarlanan tarihi eserlerin eşleştiği saptandı. Yunan ve Roma dönemlerine ait bronz sikkeler, kulplu koku şişesi, madeni para gibi eserlerin sahteleri de üretilip yurtdışında internet sitelerinde pazarlanarak satıldı. Bu sayede sattıkları eserlerle zengin olan çete üyelerinin villalarda oturdukları saptandı. Polis, bu villaların önünde aylarca teknik takip yaptıktan sonra bir dizi operasyon gerçekleştirdi.

Hüsnü Telliağaoğlu

Elmalı Hazinesi`ni kaçıran Telliağaoğlu ailesinin ileri gelenlerinden biri.

Aziz Telliağaoğlu

Örgütün lideri olduğu ileri sürülüyor. Tarihi eserlerin kaçırılması ve satılmasını organize ediyor. İstanbul Kapalıçarşı`da toplanan eserleri yurtdışına gönderiyor ve satıyor.

Fuat Üzülmez

Avrupa sorumlusu ve yöneticisi olduğu belirtiliyor. Kırmızı bültenle aranıyor, Almanya Münih`te ikamet ediyor. Türkiye`den gelen tarihi eserleri müzayede evlerine satıyor.

Fuat Aydıner

Üç numaralı adam. Eserlerin incelenmesi-ekspertizi satınalınması-nakliyesi-yurtiçinde satılması ve örgütün yöneticisiyle yurtdışında bağlantıları sağlıyor.

 
 
 
21 Kasım 2010 Pazar - 00:51
8415 Kere Okundu
 
GNCEL HABERLERI
Zehir tacirleri yakalandı ...
ANTALYA’nın Alanya İlçesi’nde düzenlenen operasyonda esrar ticareti yaptıkları belirlenen 2...
Tefenni'de Toki Konutlarının Kuraları ...
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Tefenni ilçesinde yaptırılan konutların...
MOTOR YARIŞLARIYLA ELMALIYA GELEN ...
Antalya'nın Kemer İlçesi'nde Kemer Motor Sporları Kulübü Tarafından gerçekleştirilen "Atatürk...
HALKIMIZIN SAĞLIĞI İLE OYNATMAYIZ...
550 ADET EKMEK VE 150 ADET SİMİT POĞAÇAYA EL KONULDU...
Orman İşletme Müdürlüğüne Yazman ...
Orman İşletme Müdürlüğüne Yazman atandı. ...
ELMALI BELEDİYE BAŞKANI HÜSEYİN ...
Elmalı Belediye Başkanı Hüseyin Altıntaş Halkın Çıkan 6111 sayılı torba...

Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
ŞANS KAPIYI NE ZAMAN ÇALAR‏
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com