AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 20 Ekim 2018 Cumartesi 13:36
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 5.6134
Satış : 5.6235
Alış : 4.9816
Satış : 5.0145
Alış : 3.2700
Satış : 3.3127 
ANTALYA DSİ BÖLGE MÜDÜRÜ ÖZGÜR ELMALI YUVA MAHALLESİNDE İNCELEMEDE BULUNDU
 
Dsi Bölge Müdürü Sayın Turkay Özgür, Bölge Müdür Yardımcısı Tuncay Aykan ve Şube Müdürleri ile birlikte Elmalı İlçesi Yuva mahallesinde 1 Ağustos 2015 tarihinde yoğun sağanak yağış ve dolunun arkasından meydana gelen sel alanlarında inceleme yaptı.
 
 

Dsi Bölge Müdürü Sayın Turkay Özgür, Bölge Müdür Yardımcısı Tuncay Aykan ve Şube Müdürleri ile birlikte Elmalı İlçesi Yuva mahallesinde 1 Ağustos 2015 tarihinde yoğun sağanak yağış ve dolunun arkasından meydana gelen sel alanlarında inceleme yaptı.

İncelemelerinin ardından bir açıklama yapan Bölge Müdürü Sayın Turkay Özgür; Bugün ekibimiz ile birlikte Elmalı ilçesi Yuva mahallesinde 1 Ağustos tarihinde yoğun sağanak yağış ve dolunun arkasından meydana gelen selin etkisi ile Yuva mahallesinde yaşanan olumsuzlukları inceleyerek yapılması gereken çalışmaları yerinde tespit ettik.

Yuva mahallesinin rakımı 1050 metredir. Yuva doğu tarafından bey dağları ( 3069 m) , kuzeydoğuda elmalı dağı ( 2505 m) , kuzeyden güğü beli ( 1825m) , batıdan eren dağı ( 2403 m) , güneybatıdan akdağ (3014m) ile kuşatılmıştır. Doğusunda 1947 yılında kurutma projesi çerçevesinde kurutulan ve topraklandırma sonunda köylülere vadeli olarak dağıtılan karagöl yatağı mevcuttur. Güneydoğusunda avlan gölü, batı kısmında girdev gölü bulunmaktadır. Yuva bu haliyle konum olarak göller bölgesini andırmaktadır. Yuva kuzeyi, güneyi ve batısı dağlarla çevrili sadece doğusu açık olan bir yerleşim yeridir.

Elmalı ilçesinde 01.08.2015 tarihinde saat 14.20 sularında başlayıp 15.30 a kadar devam eden sağanak yağış ve dolunun arkasından meydana gelen selin etkisi ile Yuva Mahallesinde beş ev tamamen, yaklaşık 20 ev ise kısmen hasar görürken, mahallenin su, yol, kanalizasyon ve altyapısında hasarlar meydana gelmiştir.

Bölge Müdürlüğümüne ait teknik ekip ve iş makinaları olayın hemen ardından alana sevk edilmiş olup, Elmalı Belediyesine ait iş makinaları ile yerleşim yerinde gerekli rüsubat temizlik çalışmalarına yardım edilmiştir.

Teknik ekibimizle yerinde yapılan incelemede, yağan kuvvetli ve lokal yağışın aniden yamaçlardan akışa geçerek kuru dere yataklarında akış hızını ve miktarını artırarak hemen yamacın dibinde bulunan yuva mahallesinde ani ve kısa süreli sel baskınına neden olduğu görülmüştür. Yuva mahallesi yerleşim yerinin eğiminin fazla olması ve mahalle içinde herhangi bir yüzey drenaj sisteminin bulunmaması ve kuru dere mansap şartlarının sağlanamaması nedeniyle evlere malzemenin girmesi suretiyle zarar gördüğü tespit edilmiştir. Ayrıca mahalle merkezinin yaklaşık 5 - 10 cm arasında mil ve çamurla kaplandığı görülmüştür.

Bölge Müdürlüğü 2015 yılı Makinalı çalışma programında; Elmalının Çukurelma, Çobanisa mahallelerinde bulunan Tire Deresinde ve Yuva, Eskihisar mahallelerinde taşkın zararlarının engellenmesine yönelik Göğü Deresinde ki çalımalar tamamlanmıştır.

Diğer taraftan Tire deresi üzerinde Planlama çalışmaları devam eden Gümüşkaya Göleti hem bu bölgedeki tarım alanlarını sulayacak, hem de bu bölgedeki tarım alanlarını taşkından koruyacaktır.

Makinalı çalışma programı kapsamında; Elmalı Eskihisar ve Yılmazlı mahallerinde geçen Güğü deresinde 2 km dere temizliği, 3,2 km sedde yapımı, 3,2 km taş tahkimat işleri yapılmıştır. Güğü Deresinde toplamda 240.000,00 m³ kazı ve dolgu 13.500,00 m³ taş tahkimat yapılmış olup, iş tamamlanmıştır. Güğü Deresi Taşkın Koruması ile 5 000 dekar tarım arazisi ve yerleşim yerinin taşkınlardan korunması sağlanmıştır.

Elmalı İlçesi Yuva Mahallesinin taşkın zararlarından korunmasına yönelik yamaçlardan gelen iki adet kuru derenin suları kuşaklama kanalı ile toparlanarak köyün altından geçen Dankış Deresine (Kuru Dere) mansaplanması için planlama çalışmalarına başlanılmıştır.” dedi.

 
 
 
27 Ağustos 2015 Perşembe - 10:47
11113 Kere Okundu
 
EKONOMI HABERLERI
ATB ÜYELERİ BAŞKANLARDAN TOPRAĞA...
Antalya Ticaret Borsası'nın üyelerine yönelik yaptığı yerel yönetimler anketi, 30...
KORKUTELİ MYO ÖĞRENCİLERİ DON ...
Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Korkuteli Meslek Yüksekokulu öğrencileri hala devam eden...
ATSO 'DAN İLÇELERİN VERGİ ...
ATSO Ocak Ayı Meclis Toplantısında ATSO’nun temsilciliklerinin bulunduğu Kemer, Serik,...
Kızılbel ve Elmalı Sulama...
Elmalı'nın Kızılbel ve Elemalı Sulama Suyu Pompajlarınıu kullanan Elmalılı Çiftçilerimizin...
İLAN VE REKLAM VERGİLERİNİN ...
Elmalı Belediye Başkanlığı Gelir Servisi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, İlan ve...
ÜRETİCİ, PEKMEZİ DEĞERİNDE SATAMAMAKTAN ...
Bu yıl pekmezin bol olacağını belirten üretici, değerinde satamamaktan dertli...

Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
HÜSEYİN DENİZ
GÖRMEZSEK OLMAZ 2
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
HAYATİMİZDAKİ MUCİZELER
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com