AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 26 Mayis 2018 Cumartesi 08:43
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 4.7207
Satış : 4.7292
Alış : 4.3035
Satış : 4.3320
Alış : 2.8085
Satış : 2.8453 
KUMLUCA - GÖLCÜK KÖYLÜLERİ ORMAN İÇERİSİNDEKİ PIYNAR MEŞELERİ VAHŞİCE KATLEDİLİP KIYIM YAPILMASINA KARŞI BASIN AÇIKLAMASI YAPTI.
 
Kumluca Gölcük köyünde pıynar meşeleri vahşice katledilip kıyım yapılıyor, orman kıyımını durdurun! Diyen köylüler basın açıklaması yaptı.
 
 

Kumluca Gölcük köyünde pıynar meşeleri vahşice katledilip kıyım yapılıyor, orman kıyımını durdurun! Diyen köylüler basın açıklaması yaptı.
Gölcük köyü çevresinde orman olarak bulunan pıynar meşeleri, çok hızlı bir biçimde önce kesilip, sonra yakılarak kömür haline getirilip satılıyor. Bu nedenle de dağlık bölgede bulunan pıynar ormanında korkunç bir kıyım başladı. Üç gündür devam eden kesim ve kıyımda yüzlerce pıynar kesilerek yakıldı.
Bunun üzerine Gölcük Köyü halkı, Beydağları ve Yaban Hayatı Koruma Gönül Dostları Platformu ve A Platformu yüzlerce köylüyle birlikte basın açıklaması yaptı.
Biz bu ağaçlardan bir dal bile kesmiyoruz!
Basın açıklamasında Gölcük Köylüleri adına konuşan Feyzullah Köleoğlu “Köyümüzün çevresinde yüzlerce yıldır var olan ormanımız, gözümüzün önünde kıyıma uğruyor. Biz bu ağaçlardan bir dal bile kesmiyoruz. Bu kıyımı durdurun!” Dedi.
Köleoğlu “Bizler burada hayvancılıkla geçiniyoruz. Keçi besliyoruz. Beslediğimiz keçileri pıynarların yaprağıyla besliyoruz. Burada yapılan kıyım ekmeğimizi elimizden alan bir kıyımdır.
Ormanımızı kesip yakanlar ekmeğimize göz koymuş durumdadır. Buradan yetkililere sesleniyoruz, bu kıyımı durdurun!”
Beydağları ve Yaban Hayatı Koruma Gönül Dostları Platformu adına konuşan Bilgehan Yellice; “şubat ayında başlayan ağaç kıyımı için 06.02 2014 tarihinde 180 köylünün imzasıyla kesimin durdurulmasını için Antalya Orman Bölge Müdürlüğüne dilekçe verdik.
Müdürlük, 06.03.2014 tarih ve 35183439.663.5/2 sayılı yazısı ile kesimi durduğunu ilgililere tebliğ etti. Ancak müdürlük sözünde durmadı. SİT alanı içinde olan 100 yılda 2 metre büyüyebilen bu kıymetli ağaçları kesip, kömür haline getirerek satışını yapıyor. Şu anda burada bu derebeyliği ve kanunsuzluğa karşı köylü anayasal hakkını kullanıyor ve basın açıklaması yapıyor” dedi.
“Pıynarın yaprağı kış günlerinde keçilerimizin yiyeceğidir. Pıynarın peliti güvercin, üveyik, sincap ve domuzların yiyeceğidir. Pıynarların gözümüzün önünde yakılıp kömür edilmesini istemiyoruz” dedi.
A Platformu (Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu) adına konuşan Hediye Gündüz; “burada pıynarların kıyımı olduğunu duyunca hemen geldik. Ormanlarımızı Orman Bakanlığına dolayısıyla Orman Bölge müdürlüğüne koru diye emanet ediyoruz ancak onlar, kesin, yakın! diye izin veriyorlar. Sizler, köylüler ormanları koruyorsunuz ama Orman Bakanlığı korumuyor. Eğer buradaki kıyımı Orman Bakanlığı durdurmaz ise çevreciler ve köylüler olarak Antalya Orman Bölge Müdürlüğünün önüne yatarız, Kumluca Orman İşletme Müdürlüğü önüne yatarız. Yetkililer bu katliamı hemen durdurulmalıdır! Dedi.
Katliam alanında gözlerine inanamadılar
Basın açıklamasının ardından ağaç katliamının sürdüğü alana giden köylüler gözlerine inanamadılar. Yüzlerce pıynarın üç gün içinde katledildiğini gören köylüler, “bu böyle devam edemez, ormanımız bitmek üzere” dediler.
Kesim yapan işçiler, köylülerin geldiğini görünce çalışmayı bıraktı. Köylüler, kesim yapan işçilere; “sözümüz yetkilileredir; bu kesimin devam etmesini istemiyoruz, burada geleceğimizi kesiyorsunuz” dediler.
“Yarın Orman Müdürlüğüne tekrar dilekçe vereceğiz ve bu kesimi durduracağız.
Konuyla ilgili Antalya Orman Bölge Müdürlüğüne verdiğimiz dilekçeye cevaben “Bölge müdürlüğümüz Sivrikültür Şube Müdürü Hasan Ali bulut tarafından incelenmiş olup;
2014 yılı programına alınan 100 ha sahanın bakım çalışmalarının devam ettiği bölmeler bitirildikten sonra sosyal problemler ve huzursuzluk oluşturmaması için Rehabilitasyon çalışmalarının sonlandırılması uygun olacaktır.
Herhangi bir konuda tereddüte düşülmesi halinde işletme müdürlüğü ile iletişime geçilmesini rica ederim” yazısı gelmiş olmasına rağmen bu kesim nasıl sürer? dediler.
Köylüler kesim duruncaya kadar mücadeleye devam kararı aldı
 
 
 
29 Nisan 2014 Salı - 10:36
9290 Kere Okundu
 
EKONOMI HABERLERI
ELMALI BELEDİYESİ DÜKKAN SATARAK...
Elmalı Belediyesi daha önce kiraya verdiği dükkanları satarak gelir elde...
ANTALYA DSİ BÖLGE MÜDÜRÜ ...
Dsi Bölge Müdürü Sayın Turkay Özgür, Bölge Müdür Yardımcısı Tuncay...
ÜRETİCİ, PEKMEZİ DEĞERİNDE SATAMAMAKTAN ...
Bu yıl pekmezin bol olacağını belirten üretici, değerinde satamamaktan dertli...
ATB ÜYELERİ BAŞKANLARDAN TOPRAĞA...
Antalya Ticaret Borsası'nın üyelerine yönelik yaptığı yerel yönetimler anketi, 30...
ANTALYA DSİDEN ALANYAYA 47 ...
Alanyanın içme suyu problemini 2045 yılına kadar ortadan kaldıracak olan...
Demirhangar Ayakkabı ...
Dmirhangar Ayakkabı, Kışlık Ayakkabı ve Bot Çeşitlerinde %10 ile %20...

Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
ŞANS KAPIYI NE ZAMAN ÇALAR‏
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com