AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 26 Mayis 2018 Cumartesi 02:56
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 4.7207
Satış : 4.7292
Alış : 4.3035
Satış : 4.3320
Alış : 2.8085
Satış : 2.8453 
Besicilere yeni destek geldi
 
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, 2011 yılında hayvancılık destekleri için ayrılan kaynağın 440 milyon lira artırılarak, 1 milyar 700 milyon liraya çıkartıldığını bildirdi. Artırılan kaynağın 390 milyon lirası besicilik için, 50 milyon lirası da süt tozu ihracatı için kullanılacak.
 
 

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, 2011 yılında hayvancılık destekleri için ayrılan kaynağın 440 milyon lira artırılarak, 1 milyar 700 milyon liraya çıkartıldığını bildirdi. Artırılan kaynağın 390 milyon lirası besicilik için, 50 milyon lirası da süt tozu ihracatı için kullanılacak.

Et ithalatından alınan gümrük vergileri besicilerin desteklenmesinde kullanılacak.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndaki Küçük Ev’de bir basın toplantısı düzenleyerek, 2011 tarımsal destekleriyle ilgili kararnamenin Bakanlar Kurulu’nda imzalandığını açıkladı. Bakan Eker, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın, canlı hayvan ve et ithalatı ile geniş tüketici kitlesinin mağduriyetini önlerken, şimdi de bu operasyondan elde ettiği maddi gücü üreticilerin lehine bir kaynak aktarımına dönüştürdüğünü ifade ederek, bu çerçevede hayvancılık sektörüne yönelik bir dizi yeni uygulamanın hayata geçirildiğini söyledi. 

İTHALAT VERGİSİ, BESİCİYE DESTEĞE DÖNÜŞTÜ

Bu çerçevede canlı hayvan ve et ithalatından alınan vergi gelirlerinin, besicilik ve süt fiyat istikrarı için kullanılmaya başlandığını söyleyen Eker, 2011 yılı bütçesine 440 milyon TL kaynak ilave edilerek hayvancılık desteklerinin toplam 1 milyar 700 milyon TL’ye çıkartıldığını ve besicilik için 390 milyon TL, süt tozu ihracatı için de 50 milyon TL kaynak ayrıldığını ifade etti. 

2011 YILINDA İLK DEFA UYGULANAN DESTEKLER

2011 yılında ilk defa besi hayvancılığına destek getirildiğini sözlerine ekleyen Eker, mevcut besi hayvanını kestirip yerine yerli besi materyali bağlayan üreticiye hayvan başına 300 TL destek verileceğini, süt priminin yüzde 50 oranında arttırıldığını, sözkonusu ödemelerin, 2011 yılı içerisinde üçer aylık dönemler halinde yapılacağını söyledi. Bakan Eker, “Yine; süt tozu ihracat desteği getirildi ve 20 bin ton süt tozunun ihracatı planlanarak 50 milyon TL kaynak ayrıldı. Böylece, gümrüksüz süt tozu ithalat hakkı bulunan ihracatçılarımızın ihtiyaç duyduğu yaklaşık 18 bin ton süt tozunun tamamı yurt içerisinde ürettirilerek desteklenecek” şeklinde konuştu.

“KÜÇÜKBAŞA BÜYÜK DESTEK”

Türkiye şartlarına çok uygun bir üretim alanı olan küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde de bir dizi destek uygulamasına geçildiğini söyleyen Bakan Eker, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği için hayvan başına verilen desteğin yüzde 50 arttırılarak 10 TL’den 15 TL’ye çıkarıldığını bildirdi. Bakan Eker, böylece koyun ve keçi sütüne inek sütüne göre 2.5 kat fazla destek uygulamasının hayata geçtiğini ifade ederek, “Ayrıca, ‘Halk Elinde Islah Projesi’ daha önce 12 ilde uygulanırken, 2011 yılında ülke genelinde uygulamaya geçilerek daha verimli hayvan materyali elde etme imkânı ülke geneline yayılmış oldu. Organik hayvancılık yapan üreticiler de destekleme kapsamına alındı ve tüm desteklerin yüzde 50 fazlası oranında desteklenmeleri kararlaştırıldı. Yem bitkileri destekleri de artırılırken, diğer destekleme uygulamaları ise 2010 yılında olduğu şekliyle devam ediyor” dedi.

 
 
 
22 Şubat 2011 Salı - 22:13
8186 Kere Okundu
 
EKONOMI HABERLERI
COŞKUN AİLESİNE 50...
22/12/2010 tarihinde Elmalı – Korkuteli karayolunun öközgözü mevkiinde kaza sonucu...
ELMİŞKO 22. ŞUBESİNİ KUMLUCAYA ...
S.S. Elmalı ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin Elmişko markasıyla açmış...
İLAN VE REKLAM VERGİLERİNİN ...
Elmalı Belediye Başkanlığı Gelir Servisi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, İlan ve...
ANTALYA DSİ BÖLGE MÜDÜRÜ...
Gövde Dolgusu tamamlanan Karadere Göletinde toplanacak Su ile 4 130...
Korsan Fotoğrafçılardan Yana Çok ...
Antalya Fotoğrafçılar, Kırtasiyeciler ve Kitapçılar Odası Başkanı Mehmet Bayrak, vatandaşlardan...
BAGEV ŞEMSİYESİ GENİŞLİYOR ...
Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Mütevelli Heyet Toplantısı, Antalya...

Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
ŞANS KAPIYI NE ZAMAN ÇALAR‏
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com