AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 19 Subat 2018 Pazartesi 03:36
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 3.7523
Satış : 3.7591
Alış : 3.5319
Satış : 3.5553
Alış : 2.3878
Satış : 2.4190 
ALEVİ AÇILIMI ALEVİ İSYANINA DÖNÜŞTÜ
 
Antalya'nın Elmalı ilçesine bağlı Tekke köyünde açılım şoku yaşanıyor.
 
 

Aça aça maden ocağı açtılar

AKP'nin büyük kampanyalarladuyurduğu Alevi Açılımının üzerinden iki yıldan fazla birzaman geçti. Ancak açılım söylemlerinin başından beri yürütülen çalışmalarda Alevi toplumun sorunlarına yönelik somut bir adım atılmış değil.

Açılımdan beklentileri olan Alevi toplumu temsilcileri de şaşkın ve kırgın. Başbakan Erdoğan'ın Alevilik konusundaki danışmanlığını yürüten ve açılımın koordinasyonuna soyunan Reha Çamuroğlu bilindiği gibi kısa süre sonra istifa etmişti...

Peki Alevi açılımının merkezi konumundaki Tekke köyü ne durumda?

TEKKE'DE AÇILIM ŞOKU

AKP'nin Alevi açılımının merkezi olarak seçtiği ve Alevi Enstitü'sü kurulacağını, mektepli Dede ve Baba yetiştirileceğini ilan ettiği Antalya'nın Elmalı ilçesine bağlı Tekke köyünde açılım şoku yaşanıyor.

Açılım tartışmalarının sürdüğü günlerde Aleviliğin en önemli inanç önderlerinden biri olan Abdal Musa Sultan'ın türbesinin bulunduğu Teke köyü ve çevresinde onlarca taş ocağı ruhsatı veren hükümet, Abdal Musa türbesinin hemen bitişiğindeki Dur Dağını da taş ocaklarına tahsis etmişti.

Tekkeliler başta olmak üzere Alevi toplumu ayağa kalkmış ve gelişmeye sert tepki göstermişti. Abdal Musa'nın manevi iklimini iş makineleriyle paramparça eden bu gelişmeleri yakından izleyip haberleştirmiştik. (Okumak için tıklayın)

ABDAL MUSA OCAĞI TAŞ OCAĞI OLMASIN

Ancak aradan geçen süre içinde Tekke köyündeki taş ocakları ve yetkililer geri adım atmak yerine çalışmalarına ara vermeden devam ettiler. Alevi toplumu da eylemlerini sürdürdü. Haziran ayından bu yana çok sayıda eylem ve çeşitli kampanyalarla "Abdal Musa Ocağı Taş Ocağı Olmasın"diyerek isyan eden bölge köylülerine ülkenin dört bir yanındaki sivil toplum örgütleri ve Avrupa'daki Alevi örgütleri de destek veriyor.

BU BİR İNSANLIK SORUNUDUR

AKP'nin Alevi açılımının merkezi olan Tekke köyündeki isyan giderek büyüyor. Tekke'deki taş ocağının yalnızca çevre ve tarih katliamı değil, Aleviliğe yapılmış bir saldırı olarak gören Alevi örgütleri, "bu sadece Alevilerin değil insanlığın sorunudur. Bu bir çevre katliamıdır. Bu bir doğa katliamıdır. Bu bir tarih katliamıdır" sloganlarıyla yeniden yollara düşüyorlar.

ALEVİLER BÜYÜK YÜRÜYÜŞE HAZIRLANIYOR

Türkiye'nin dört bir yanından ve Avrupa'dan katılan Alevi örgütleri, STK'lar ve çevrecilerin katılımıyla 15 Ocak'ta Tekke'den Antalya'ya yürüyüşe hazırlanan Aleviler Abdal Musa'nın Tekkesini korumaya kararlılar. Buamaçla başlatılan imza kampanyası da Alevizyon haber sitesinde sürdürülüyor: (http://www.alevizyon.com/imza/)

Tekke köyünde başlayacak yürüyüş Antalya Cumhuriyet Meydanında yapılacak basın açıklamasıyla son bulacak. Yürüyüşe; Alevizyon, Avrupa Alevi Konfederasyonu, Bergama Köylüleri, Abdal Musa Kültür Derneği, Akçaeniş Köylüleri, Alevi Kültür Dernekleri Antalya Şubesi, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Antalya Şubesi, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kül. Vakfı Antalya Şubesi, Tahtacı Kültür Derneği, Halkevleri Antalya Şubesi, Turizm Çalışanları Derneği, ÖDP, TKP, İP, EDP, EMEP, KESK ve DİSK Antalya örgütleri de destek veriyor. 

Yusuf Yavuz

Odatv.com


16 aralıkta yapılan eylemde 'burası çok kirli' diyerek Antalya valiliğin önünü yıkamışlardı


Valilik önündeki eylem


Abdal Musa taş ocağı


Abdal Musa taş ocağı eylemi


Eylem basın açıklaması


Eylemden karelerHaber: Yusuf Yavuz'un http://www.odatv.com/n.php?n=alevi-acilimi-alevi-isyanina-donustu-0401111200 Sitesindeki Yazısından Alınmıştır.

 
 
 
15 Ocak 2011 Cumartesi - 23:06
8315 Kere Okundu
 
GNCEL HABERLERI
ELMALI İLÇE MÜFTÜSÜ VELİ...
Müftü Mehmet Demirhan’ın emekli olmasıyla boşalan Antalya Elmalı İlçe Müftülüğü’ne...
MOTOR YARIŞLARIYLA ELMALIYA GELEN ...
Antalya'nın Kemer İlçesi'nde Kemer Motor Sporları Kulübü Tarafından gerçekleştirilen "Atatürk...
Tefenni'de Toki Konutlarının Kuraları ...
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Tefenni ilçesinde yaptırılan konutların...
İDRİS ÖZCANIN BASIN AÇIKLAMASI...
...
Elmalı korkuteli karayolunda trafik ...
Elmalı korkuteli karayolunda trafik kazası ...
Elmalı'da Traktör ile Otomobil ...
Elmalı Sanayi Sitesi Kavşağında meydana gelen traktör ile otomobil çarpışması...

Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
HÜSEYİN DENİZ
CANDAN CANANA
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com