AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 18 Kasim 2018 Pazar 16:34
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 5.3412
Satış : 5.3508
Alış : 4.7023
Satış : 4.7335
Alış : 3.0795
Satış : 3.1198 
Elmalı'da Taş Ocağı Eylemi
 
Antalya'nın Elmalı ilçesine bağlı Tekke köyünde bir araya gelen çevre örgütleri ve Alevi kültür dernekleri üyesi bir grup, Abdal Musa Türbesi'nin yakınında taş ocağı açılmasını protesto etti.
 
 
Antalya'nın Elmalı ilçesine bağlı Tekke köyünde bir araya gelen çevre örgütleri ve Alevi kültür dernekleri üyesi bir grup, Abdal Musa Türbesi'nin yakınında taş ocağı açılmasını protesto etti.

Tekke köyündeki Abdal Musa Türbesi'nde buluşan Konyaaltı Dostları ve Tekke Köyü Abdal Musa Kültürünü Araştırma ve Yaşatma dernekleri, Alevi Kültür Dernekleri Konyaltı Şubesi, Alakır Kardeşliği Platformu üyelerinden olan grup, ellerinde pankartlarla tek sıra halinde taş ocağının bulunduğu Dur Dağı'nın eteklerine kadar yürüdü. Grup arasında 'Noel Baba' kıyafeti giyen kişilerin de bulunduğu görüldü.

Grup üyeleri, taş ocağının önünde slogan atarken, jandarma ekipleri de geniş güvenlik önlemleri aldı. Basın açıklaması sırasında taş ocağındaki işçilerin çalışmaya devam etmesi kısa süreli gerginliğe neden oldu. Jandarma ekiplerinin uyarısının ardından taş ocağında çalışan işçilerinin çalışmalarına kısa süre ara vermesiyle gerginlik büyümeden önlendi. Grup üyeleri daha sonra taş ocağı önüne kurdukları kazanlarda yaptıkları aşureleri dağıttılar.

Tekke Köyü Abdal Musa Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ali Eriş, bu protesto eylemini Alevi kültürü için çok önemli olan Abdal Musa Türbesi yakınında taş ocağı açılmasına tepki göstermek amacıyla yaptıklarını söyledi.

Abdal Musa Şenlikleri'nin de Tekke Köyü'nde yapıldığını hatırlatan Eriş, şöyle konuştu:

'Bizim inancımıza saygısızlık yapılıyor. Abdal Musa, Hacı Bektaş Veli'den sonra en önemli inanç önderimizdir. Buraya gelen binlerce ziyaretçi bu taş ocağından rahatsız olacaktır. Bu saygısızlığın sona ermesi için ilgili makamlara çok sayıda dilekçe verdik. Taş ocağı ruhsatının iptali için hakkımızı aradık. Şu ana kadar bir sonuç alamadık.'

Taş ocağının bölgedeki elma bahçelerini de kuruttuğunu öne süren Eriş, 'Elmalı, Türkiye'nin en iyi elmalarının yetiştiği bölgelerden birisidir. Tekke köyü ve çevre köylüler de geçimlerini elmayla kazanıyorlar. Taş ocakları elma bahçelerini kurutuyor. Tarım alanına bu kadar yakın mesafede taş ocağının açılmaması gerekiyor' dedi.

Grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.
 
 
 
19 Aralık 2010 Pazar - 23:58
7924 Kere Okundu
 
GNCEL HABERLERI
BAKA Yönetim Kurulu Elmalı'da...
BAKA Yönetim Kurulu toplantısı Antalya'nın Elmalı İlçesi'nde yapıldı. ...
Elmalı'da Traktör ile Otomobil ...
Elmalı Sanayi Sitesi Kavşağında meydana gelen traktör ile otomobil çarpışması...
ANTALYA DSİ ...
DSİ 13. Bölge Müdürü Turkay Özgür, Bölge Müdür Yardımcısı Tuncay...
Antalya'da 6.0 büyüklüğünde deprem...
Antalya ve çevresinde saat 17.23'de şiddetli deprem meydana geldi. Depremin...
ELMALI HALKI ADINA SORUYORUM ...
Elmalı İlçesi Kışla Köyü Bozarmut Mevkiinde bulunan 967 Parselde...
Özden Altıparmak'tan miniklere hediye ...
Özden Altıparmak'tan miniklere hediye ...

Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
HÜSEYİN DENİZ
GÖRMEZSEK OLMAZ 2
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
HAYATİMİZDAKİ MUCİZELER
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com